Balustrady ze stali nierdzewnej – co warto o nich wiedzieć?

Balustrady ze stali nierdzewnej – co warto o nich wiedzieć?

Można powiedzieć, że balustrady ze stali nierdzewnej są swego rodzaju klasyką, zwłaszcza, jeśli chodzi o konstrukcje zewnętrzne. Co warto o nich wiedzieć, zanim się na nią zdecydujemy? Gdzie można ją zastosować i dlaczego warto wybrać właśnie ją?

Jakie warunki musi spełnić balustrada?

Balustrada ma nie tylko wartość estetyczną, ale co najważniejsze, ma za zadanie chronić przed upadkiem i zrobieniem sobie krzywdy. Dlatego też w przypadku wyżej położonych obiektów jest ona nie wyborem, a obowiązkiem, wynikającym z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku.

Jeśli więc nasza konstrukcja (balkon, taras) znajduje się powyżej pół metra nad ziemią, zamontowanie barierek jest konieczne. Jeśli zaś chodzi o to, jak powinny one być wysokie, to przyjmuje się minimum 90 centymetrów.

Gdzie można zastosować balustradę ze stali nierdzewnej?

Balustradę ze stali nierdzewnej możemy kojarzyć głównie z konstrukcjami zewnętrznymi – balkonami, tarasami i innymi podobnymi konstrukcjami. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na wykorzystanie jej także we wnętrzu domu, na schodach i na wyższych kondygnacjach. Wbrew pozorom nie musi to wcale kłócić się z aranżacją wnętrza.

Nie jest tak, że, jeśli zdecydujemy się na stal nierdzewną, to cała balustrada musi być wykonana tylko i wyłącznie z tego materiału. Można zamówić także balustradę dopełnioną czymś innym, na przykład drewnem (w przypadku wnętrz bardziej tradycyjnych) czy szkłem (to z kolei doskonale sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych, na przykład w loftach, gdzie dominuje właśnie szkło i beton).

Dlaczego balustrada ze stali nierdzewnej jest dobrym wyborem?

Nie bez powodu balustrady ze stali nierdzewnej cieszą się tak dużą popularnością. Stal nierdzewna jest bardzo wytrzymałym materiałem, który z powodzeniem może służyć nam długie lata. Nie są przeszkodą złe warunki klimatyczne, więc bez nerwów można umieścić takie balustrady na zewnątrz, na schodach do domu, balkonie czy tarasie.

Nie uszkodzi balustrad ze stali nierdzewnej nawet grad, nie mówiąc już o deszczu czy wietrze, niestraszne są jej również nawet bardzo wysokie temperatury. Co więcej, bardzo trudno jest taką balustradę uszkodzić, wygiąć czy zarysować, nie ma więc ryzyka, że na przykład przypadkowo zniszczy ją dziecko czy zwierzę. Ponadto nie musimy obawiać się, że balustrada zapleśnieje czy zacznie gnić. Nawet po wielu latach zachowuje ona swoje właściwości i atrakcyjny wygląd, a przy tym nie potrzebuje częstej konserwacji.

 

Dodaj komentarz