Domowa instalacja fotowoltaiczna – podstawowe informacje

Domowa instalacja fotowoltaiczna – podstawowe informacje

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością ze względu na możliwość wypracowania sporych oszczędności dzięki ich sprawnemu działaniu. Nie powinien więc nikogo dziwić fakt, że wielu ludzi zadaje różne pytania dotyczące budowy, działania i kwestii opłacalności instalacji fotowoltaicznych.

Standardowa instalacja fotowoltaiczna składa się z elementów, takich jak panele słoneczne, stojaki do umieszczania tych paneli na dachu, a także obejmują instalację elektryczną oraz inwerter odpowiedzialny za przemianę energii słonecznej na prąd, z którego można korzystać w domu. Prąd zmienny wytworzony przez inwerter jest dostarczany do głównej rozdzielnicy domowej.

Co jeszcze należy wiedzieć o domowych instalacjach fotowoltaicznych?

Istotną sprawą jest umieszczenie paneli w miejscach, które nie są zacienione. Panele oczywiście nadal produkują energię, jednak ich optymalna wydajność jest zauważana wtedy, gdy promienie słońca padają na nie bezpośrednio. Dlatego w pochmurne dni oraz zimą, systemy takie produkują mniej energii.

Warto wspomnieć o atutach, takich jak długi okres żywotności paneli fotowoltaicznych. W większości przypadków okres gwarancyjny to 25 lat, ale znane są urządzenia, które działały sprawnie po 35, a nawet 45 latach. Kolejnym atutem jest fakt, że instalacja fotowoltaiczna zwiększa wartość domu, ale jednocześnie nie powoduje wzrostu podatku od nieruchomości.

Ile można zaoszczędzić dzięki instalacji fotowoltaicznej?

Wielkość wypracowanych oszczędności można obliczyć na podstawie zużycia energii oraz wielkości montowanej instalacji. Koszty instalacji mogą wydawać się wysokie, jednak można liczyć na różne dopłaty oraz specjalne kredyty przygotowane z myślą o zakupie takich systemów. Niskie koszty oraz dopłaty i duże oszczędności sprawiają, że systemy szybko się spłacają. Przy rosnących cenach prądu, opłacalność instalacji fotowoltaicznej rośnie z każdym krokiem. Generalnie w większości przypadków można liczyć na zwrot inwestycji na poziomie 15-20%, więc jest on spory.

Dodaj komentarz