Mycie i konserwacja paneli fotowoltaicznych

Mycie i konserwacja paneli fotowoltaicznych

Wielu ludzi decydujących się na zakup instalacji fotowoltaicznych pyta czy konserwacja paneli jest wymagająca. Nic w tym dziwnego, ponieważ nie każdy ma ochotę lub możliwości wspinania się na dach w celu kontroli stanu paneli solarnych. Z drugiej strony czasami może się to okazać konieczne. Można jednak zlecić komuś taką pracę, zwłaszcza, że nie trzeba jej wykonywać zbyt często.

Wiadomo, że praca paneli fotowoltaicznych polega na tym, że przetwarzają one energię słoneczną na prąd, więc im bardziej są one czyste, tym ich praca jest bardziej efektywna, więc produkują znacznie więcej prądu. Na szczęście większość zwykłych zabrudzeń nie powoduje wysokich strat wydajności. Dopiero pokrycie paneli grubą warstwą pyłu albo liści, może spowodować spadek produktywności o 20%, jednak są to skrajne przypadku.

Panele, a deszcz i śnieg

Użytkownicy paneli fotowoltaicznych mogą odetchnąć z ulgą. Deszcz oraz topniejący śnieg nie tylko nie są szkodliwe, ale również działają korzystnie, ponieważ skutecznie likwidują większość zanieczyszczeń. Jeśli więc panele są instalowane w miejscu, w którym od czasu do czasu mamy do czynienia z opadami i wiatrem (a takie warunki panują w Polsce), wówczas nie trzeba się martwić o ich wydajność.

Warto dodać, że panele podczas swojej pracy nagrzewają się, więc istnieje bardzo mała szansa, że zostaną całkowicie zakryte przez śnieg, ponieważ w kontakcie z ich ciepłą powierzchnią ulegnie on roztopieniu.

Jak wyczyścić panele

Pomimo powyższych informacji, warto od czasu do czasu pomyśleć o wyczyszczeniu paneli, jednak zasadniczo nie trzeba robić tego częściej niż raz w roku. Pierwszą podstawową zasadą jest bezpieczeństwo i stosowanie drabiny oraz innych zabezpieczeń chroniących przed upadkiem. Przed rozpoczęciem czyszczenia konieczne jest wyłączenie instalacji. Podczas samego mycia należy korzystać ze szczotek lub gąbek, które są miękkie i nie uszkodzą powierzchni paneli. Warto zastanowić się nad czyszczeniem wieczorem lub wcześnie rano, gdy panele nie są nagrzane. Nie należy też myć paneli dyszą wysokociśnieniową ze zbyt bliskiej odległości.

Dodaj komentarz