Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Wielu klientów indywidualnych lub firmowych zainteresowanych instalacjami fotowoltaicznymi często pyta o żywotność takich elementów. Sprzęt taki posiada nawet 25-letnią gwarancję. Spora grupa klientów zastanawia się czy jest to prawda czy może jednak w informacji o okresie gwarancyjnym jest ukryty jakiś haczyk.

Okazuje się, że informacje na temat paneli przetwarzających energię słoneczną na prąd są jak najbardziej prawdziwe. Są one wykonywane z wykorzystaniem materiałów i technologii gwarantujących wieloletnią żywotność i niezawodne działanie. Dzięki takiej długiej sprawności, koszt instalacji fotowoltaicznej zwraca się szybko.

Czy panele fotowoltaiczne są rzeczywiście bardzo trwałe?

W dzisiejszych czasach nowoczesnych urządzeń charakteryzujących się kilkuletnią żywotnością, panele fotowoltaiczne działające bezproblemowo przez ćwierć wieku są rzeczą niebywałą dla wielu osób. Takie elementy wyposażenie nie posiadają żadnych procesorów cyfrowych, płyt głównych, procesorów, wentylatorów, pomp ani innych czułych elementów wyposażenia. Nie ma tam również zbyt wielu ruchomych części, które ulegają uszkodzeniu albo wyrobieniu, więc taki sprzęt prawie wcale nie wymaga przeglądów (należy ich dokonywać bardzo rzadko).

25 lat czy więcej?

Większość producentów oferuje 25-letni okres gwarancyjny, jednak nie oznacza to, że panele nagle przestaną działać w 25 rocznicę ich instalacji. Badania przeprowadzone przez prestiżowe instytuty wykazały, że panele fotowoltaiczne są w stanie działać bezproblemowo nawet przez 35 lat.

Czy jest jakiś haczyk?

W zasadzie nie ma żadnego haczyka. Oczywiście należy liczyć się z tym, że po 25-35 latach panele nie będą działać tak sprawnie jak w momencie ich instalacji. Spadek wydajności paneli fotowoltaicznych sięga poziomu około 0,5% rocznie. Oznacza to, że po upływie 30 lat panele nadal zachowują 86% swojej początkowej sprawności.

Inwerter stosowany w panelach fotowoltaicznych również ulega zużyciu i w przypadku tego elementu, należy pamiętać o jego wymianie co 15 lat. Zadaniem tego urządzenia jest przetwarzanie energii słonecznej pozyskanej przez panel na prąd, który można wykorzystywać w domu. Warto więc dbać o prawidłowe działanie tego elementu.

Dodaj komentarz