Kominy stalowe – czym się wyróżniają i czy warto je wybrać?

Kominy stalowe – czym się wyróżniają i czy warto je wybrać?

Komin to niezwykle ważny element budynku. Jego głównym zadaniem jest odprowadzanie spalin, które powstają podczas procesów spalania paliw, ale oprócz tego utrzymuje ciąg kominowy. To komponent kupowany na długie lata, dlatego warto rozsądnie go wybrać. Jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań jest komin stalowy. Jakie są cechy charakterystyczne tego rozwiązania? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

Czym są kominy stalowe?

Kominy stalowerodzajem systemów kominowych wykonanych ze stali nierdzewnej bądź innych rodzajów stali. Są niezbędne w miejscach, w których zachodzi konieczność odprowadzania spalin i gazów z różnych źródeł ciepła takich jak piece, kominki, kotły i kuchenki.

Warto wspomnieć, że decydując się na taki komin, warto zadbać o to, aby był dopasowany do urządzenia grzewczego. Nie bez znaczenia pozostaje również opał, którym będzie ogrzewany budynek. Jeśli chcesz mieć pewność, że system będzie odpowiednio przygotowany do wieloletniej eksploatacji i będzie wyglądał estetycznie, warto, abyś skonsultował ten temat z profesjonalną firmą od lat zajmującą się produkcją systemów kominowych.

Poznaj najważniejsze zalety kominów stalowych

Układy wentylacyjne coraz częściej powstają ze stali. Takie elementy cieszą się rosnącą popularnością i są chętnie wybierane do polskich domów. Nie jest to jednak nic dziwnego, ponieważ stalowe kominy to mnóstwo zalet takich, jak chociażby szczelność czy prostota montażu.

Należy tutaj podkreślić, że poziom szczelności systemu kominowego jest precyzyjnie kontrolowany podczas procesu certyfikacji CE. Jest niezbędnym warunkiem, aby móc prowadzić legalną sprzedaż w krajach należących do Unii Europejskiej.

Z kolei jeśli chodzi o montaż, jest on naprawdę bardzo prosty i zbędna jest zaawansowana wiedza budowlana czy nawet specjalistyczne narzędzia. Dla wielu osób bardzo ważne jest także to, że instalacja komina stalowego kosztuje znacznie mniej niż komina ceramicznego, co wynika z tego, że nie ma konieczności wykonywania specjalnego fundamentowania.

Komponenty takiego systemu mają doskonały poziom wytrzymałości, więc gdy po kilku czy nawet kilkunastu latach stwierdzisz, że chcesz się przeprowadzić, możesz zabrać instalację ze sobą! Należy również wiedzieć, że kominy stalowe są dość odporne na rdzewienie. Skąd to wynika? Sadze w niedużym stopniu osadzają się na powierzchni poszczególnych elementów systemu spalinowego.

Co więcej, taki komin stalowy może stać się ciekawym detalem architektonicznym. Jak zatem widzisz, ma on mnóstwo zalet, dlatego warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

 

Dodaj komentarz