Wykonanie instalacji fotowoltaicznej w 5 etapach

Wykonanie instalacji fotowoltaicznej w 5 etapach

Współczesne panele fotowoltaiczne są o wiele łatwiejsze w instalacji w porównaniu z tymi, które były dostępne kilka lat temu. Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że do prawidłowego działania sprzętu potrzebna jest dokładna instalacja, z którą większość osób jednak sobie nie poradzi.

W związku z powyższym, na rynku działa wiele wykwalifikowanych i doświadczonych firm montażowych oraz elektrycznych, które przeszły specjalne szkolenia i zajmują się skutecznym, bezpiecznym montażem instalacji fotowoltaicznych tak, aby charakteryzowały się one niezawodnym działaniem przez długi czas. Warto jednak wiedzieć jakie są etapy wykonywania instalacji fotowoltaicznych.

Znalezienie fachowca i zamówienie wyceny usługi montażu

Warto popytać znajomych o dobrych fachowców i opinie na ich temat. Specjalistów z branży montażu fotowoltaiki można znaleźć również w Internecie, jednak w tym przypadku też warto sprawdzić opinie i kwalifikacje wykonawców. Po kontakcie fachowiec zapyta o zużycie prądu, kształt i wielkość dachu oraz o inne sprawy, na podstawie których ustali cenę usługi. Po zapoznaniu się z ofertami fachowców można wybrać tą, która jest najbardziej korzystna.

Pomiar i ocena stanu miejsca instalacji

Drugim etapem prac jest ocena stanu poddasza i określenie prac przygotowawczych. Po wyborze odpowiedniego miejsca, określony zostanie zakres prac, jakie należy wykonać. Oprócz tego fachowiec oceni czy dane miejsce kwalifikuje się do montażu fotowoltaiki.

Sporządzenie planu

Po dokonaniu pomiarów i wykonaniu prac przygotowawczych, fachowcy sporządzą plan montażu paneli, który określi ich ilość, lokalizację, stosowany system okablowania oraz połączenie z systemem elektrycznym. Oczywiście plan taki będzie przewidywał czynności i produkty zgodne z zasadami bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Dwa ostatnie etapy, czyli instalacja i inspekcje końcowe

Przedostatni etap to realizacja planowanych czynności i wykonanie instalacji. Na końcu przechodzi ona inspekcję i po potwierdzeniu jej prawidłowego oraz bezpiecznego działania, jest ona gotowa do użytku po wcześniejszym przystosowaniu licznika energii elektrycznej do takiej instalacji.

Dodaj komentarz