Fotowoltaika już od kilku lat znajduje się w świadomości Polaków. Warto na początku zaznaczyć, że nie jest ona synonimem kolektorów słonecznych. Mimo że istnieją systemy hybrydowe łączące obydwa rozwiązania, to w podstawowej wersji fotowoltaika służy do produkcji energii elektrycznej, podczas gdy kolektory są używane do podgrzewania wody użytkowej. To co łączy obydwa rozwiązania, to fakt, że obydwa do przekształcania energii wykorzystują promienie słoneczne.
Zostań prosumentem energii elektrycznej
W przypadku fotowoltaiki najpierw musimy zainwestować pewną kwotę pieniędzy, żeby po okresie zwrotu cieszyć się darmową energią. Sam okres zwrotu wynosi obecnie zazwyczaj od 8 do 12 lat. Możemy więc potraktować tę formę pozyskiwania energii jako lokatę kapitału. Oczywiście kwestia darmowej energii to skrót myślowy, gdyż w rzeczywistości możemy pokrywać 100% naszego zapotrzebowania na energię, ale to wynika od tego jak dużą będziemy mieć instalację.
Możemy nawet postawić na taką, która przewyższa nasze zapotrzebowanie. Takie rozwiązanie pozwala nam zostać prosumentem tzn. wykorzystujemy tyle energii elektrycznej ile potrzebujemy, podczas gdy jej nadwyżka jest odprowadzana do sieci za co otrzymujemy pieniądze. W przypadku tak ekologicznej formy pozyskiwania energii elektrycznej, firma dystrybuująca jest zobligowana do odbioru tej wyprodukowanej przez nas.
Niezależność energetyczna
Istnieją przypadki, gdy zastosowanie fotowoltaiki (lub innego źródła niestandardowego) jest konieczne, gdy nie ma możliwości podpięcia się do sieci energetycznej. W każdym przypadku zastosowanie energii słonecznej sprawia, że uniezależniamy się od sieci.
Ma to szczególne znaczenie w przypadkach kryzysowych (np. uszkodzenie sieci z powodu zbyt mocnego wiatru) czy znaczących niezapowiedzianych podwyżek cen prądu. W przypadku, gdy sami sprzedajemy energię, jej wysoka cena sprawi, że sami zarobimy więcej, a okres zwrotu zostanie jeszcze bardziej skrócony.
Wysoka żywotność i ekologiczność
Okres zwrotu wynoszący 8 lat (w korzystnej sytuacji) jest ponad trzykrotnie krótszy niż szacowana żywotność takiej instalacji, która zwykle wynosi 25 lat. Należy pamiętać, że to oznacza wspieranie środowiska przez ćwierć dekady, gdyż energia uzyskiwana w taki sposób nie zubaża ilości surowców nieodnawialnych na świecie, a jednocześnie nie powoduje odprowadza do atmosfery pozostałości po spalania węgla czy gazu (chociaż gaz jest dużo lepszy pod tym względem od węgla).
Ma to istotny wpływ na lokalną atmosferę, gdyż przez kotły węglowe starego typu często w mniejszych miejscowościach występuje problem smogu. Fotowoltaika jest również odpowiedzią na problemy tego typu.