Czyszczenie dachu – jak i dlaczego warto to robić?

Czyszczenie dachu – jak i dlaczego warto to robić?

Wielu właścicieli domów zapomina o tym, aby co jakiś czas dokładnie wyczyścić swój dach. Najczęściej wydaje nam się, że samoczynnie wyczyści się on podczas deszczu i wiatru. Po części jest to prawda, ponieważ z pozoru niekorzystne warunki pogodowe mogą mieć dobry wpływ na czystość dachów. Niestety niektóre zabrudzenia, które się na nich zbierają, trzeba wyczyścić samodzielnie. Mech, kurz, ptasie odchody, które zalegają przez dłuższy czas, mogą uszkadzać strukturę dachu. Oczywiście należy unikać takiego scenariusza i raz na jakiś czas przyjrzeć się dokładnie co znajduje się na jednej z najważniejszych części naszych domów. Jak czyścić dach, kiedy to robić i w jaki sposób? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie.

Czyszczenie dachu – dlaczego nie można o tym zapominać?

O czyszczeniu dachu nie można zapominać z kilku ważnych względów. Po pierwsze w grę wchodzą czynniki estetyczne. Zabrudzony i zaniedbany dach szpeci całą nieruchomość, nawet jeśli jest ona stosunkowo nowa, a jej elewacja była niedawno odnawiana. W pewnym momencie dach może zacząć porastać mchem, roślinnością zabrudzeniami takimi jak kurz i odchody ptaków. Wszystkie te rzeczy negatywnie wpływają na jego strukturę oraz mogą stanowić zagrożenie dla domowników.

Dach warto więc czyścić ze względów estetycznych, ale też dla bezpieczeństwa. Wiele osób niestety o tym zapomina, przez co pokrywa dachowa traci na swoim wyglądzie oraz jakości. Aby uniknąć kosztownych remontów i napraw lepiej zająć się tym odpowiednio wcześniej.

Czym czyścić dach?

Do czyszczenia dachu przydadzą Ci się szczotki, myjki ciśnieniowe, specjalne płyny oraz sprzęt, który pozwoli Ci w bezpieczny sposób pracować na wysokości. Przydadzą się również specyfiki do impregnacji, które zapobiegną zarastaniu dachu mchem i roślinami. Jeśli odpowiednio przygotujesz się do tego zadania, to nie powinno Ci ono sprawić większych problemów. Pamiętaj jednak, że jest to praca na wysokości i specyficznym gruncie dlatego należy zachować zasady bezpieczeństwa. Jeśli nie chcesz robić tego samodzielnie, to możesz poprosić o pomoc fachowców. Posiadają oni specjalny sprzęt oraz detergenty przeznaczone do czyszczenia dachów.

Oszczędzisz dzięki temu czas i będziesz mieć pewność, że powierzchnia zostanie wyczyszczona w odpowiedni sposób bez uszkadzania struktury dachu. W zależności od typu pokrycia dachu sposób czyszczenia może się różnić. Inaczej czyści się balchodachówki a inaczej dachówki starego typu. Profesjonaliści wezmą to pod uwagę i dostosują swoje działania do indywidualnych cech danego materiału.

Dodaj komentarz