Jak wymienić olej w samochodzie bez kanału

Wymiana oleju w samochodzie to podstawowa czynność którą wykonujemy. Olej należy wymienić raz do roku bądź nawet częściej, producenci coraz częściej uzależniają wymianę oleju od przebytych kilometrów.

Jak się okazuje czynność wymiany oleju coraz częściej wykonywana jest samemu w przydomowych garażach. Pomocne są do tego takie narzędzia jak wysysarka do oleju czy też wanna olejowa. Te narzędzia bardzo ułatwiają nam pracę, wymiano oleju nie trwa też godzinami tak jak miało to miejsce przy wymianie oleju metodą grawitacyjną. Co więcej dzięki nowoczesnym narzędziom jakie są dostępne na rynku nie potrzebujemy kanału, który kiedyś był niezbędny.  Wymiana oleju w domowych warunkach naprawdę może się udać i zaoszczędzimy dzięki temu pewną kwotę pieniędzy.

Samodzielna wymiana oleju

Przystępując do wymiany oleju w swoim garażu musimy się upewnić czy jesteśmy w posiadaniu wszystkich niezbędnych narzędzi.  Będzie to klucz do ściągania filtra, klucz do korka spustowego, naczynie, butelkę oleju oraz lewarek, w niektórych przypadkach może nam się przydać również klucz do kół. Chcąc wymienić olej samodzielnie musimy wiedzieć że istnieją dwie metody. Wymiana oleju na zimnym oraz wymiana oleju na rozgrzanym silniku. Stosując pierwszą metodę olej jest zimny, a zatem spływa on znacznie dłużej, natomiast przy metodzie drugiej czynność wykonywana jest znacznie szybciej, jednak musimy wziąć pod uwagę, że olej pokryje całe wnętrze silnika naszego pojazdu. Jest to jednak najczęściej stosowana metoda głównie z uwagi na to, że wraz z ciepłym olejem spłyną wszystkie zanieczyszczenia jakie nagromadziły się w misie olejowej. Olej najwygodniej jest spuszczać do specjalnej wanny kanałowej, następnie bardzo ważne jest abyśmy wymienili filtr olejowy na nowy.  Następnie należy postawić samochód w normalnej pozycji i odczekać aż spłynie cała reszta oleju.

Bardzo pomocnym urządzeniem które, ułatwi nam wymianę oleju w domu są wanny olejowe kanałowe do których ścieka cały olej. Wanny posiadają różne pojemności, do użytku domowego kiedy posiadamy w domu dwa czy trzy auta w zupełności wystarczą nam wanny o jak najmniejszej pojemności. Natomiast dla profesjonalnych warsztatów gdzie wymienia się olej nawet w kilku autach w ciągu dnia polecane są wanny o zdecydowanie większej pojemności. Zaleta takiej wanny jest to, że olej płynie całkowicie do wanny nie brudząc przy tym podłoża, co więcej dzięki wanie z pewności olej nie dostanie się na ziemie, a następnie do wód gruntowych co mogłoby mieć negatywny wpływ na środowisko.

Dodaj komentarz