Jak oszczędzać prąd w domu

Jak oszczędzać prąd w domu

Z roku na rok Polacy zużywają coraz więcej prądu. Wpływ na to ma duża dostępność do różnorodnych sprzętów elektronicznych i to, że coraz częściej możemy sobie na nie pozwolić. Przekłada się to niestety na coraz większe rachunki za prąd. Dodatkowo ceny energii stale rosną, a dostawcy prądu zapowiadają tylko same podwyżki. Za kilka lat rachunki za prąd dla wielu z nas mogą być naprawdę wysokie. Jeśli nie chcesz przepłacać, to zobacz jak oszczędzać prąd w domu i czy można też na nim trochę zaoszczędzić.

Wybieraj sprzęt energooszczędny

To, że coraz częściej możemy pozwolić sobie na nowy sprzęt elektroniczny, jest bardzo dobrym znakiem. Komfort życia Polaków pomału wzrasta i każda przeciętna rodzina może pozwolić już sobie na udogodnienia takie jak kilkunastocalowy, płaski telewizor czy najnowsza pralka z funkcją suszenia. Musisz jednak wiedzieć, że takie sprzęty pochłaniają bardzo dużo prądu i to właśnie w głównej mierze przez nie mogą wzrosnąć Twoje rachunki.

Nie oznacza to jednak, że masz całkowicie rezygnować z tych udogodnień. Wystarczy, że podczas zakupów będziesz wybierać sprzęt energooszczędny z wysoką klasą energetyczną. Sprzęt, który zużywa mniej energii, będzie oznaczony symbolem A++. Im dalsza litera w alfabecie tym sprzęt potrzebuje więcej prądu. Dzięki świadomemu wybieraniu sprzętu możesz zmniejszyć zużycie prądu w swoim domu nawet o kilkanaście procent.

Zmień żarówki

Zastąp stare żarówki w swoim domu na te nowocześniejsze i energooszczędne. Tradycyjne żarówki potrzebują dużo energii, która tylko w niewielkim stopniu zmienia się w światło. Jest to marnowanie energii elektrycznej, które przekłada się na wyższe rachunki za prąd. O wiele lepsze będą energooszczędne żarówki, które nie potrzebują aż tyle energii. Zamontuj je w miejscach, w których potrzebujesz światła przez dłuższy czas np. w salonie i kuchni.

Postaw na panele fotowoltaiczne

Jeśli mieszkasz w domu i Twoje comiesięczne rachunki za prąd przekraczają 100 zł, to powinieneś pomyśleć o panelach słonecznych. Fotowoltaika dla domu nie zmniejszy zużycia prądu, ale pozwoli na wytwarzanie własnej energii elektrycznej, którą można zasilać urządzenia w domu. Dzięki temu znacząco możemy zaoszczędzić na prądzie i uniezależnić się od dostawców prądu. Ceny energii elektrycznej stale będą rosnąć, dlatego jest to inwestycja w przyszłość, która pozwoli nam zaoszczędzić duże sumy pieniędzy.

Fotowoltaika dla domu zwraca się po kilku latach, po tym czasie będziemy mogli się cieszyć praktycznie darmowym prądem, który zasila dom.

Dodaj komentarz