Czy panele fotowoltaiczne działają w zimę

Czy panele fotowoltaiczne działają w zimę

Przez lata wokół fotowoltaiki https://suncrew.pl/ narosło wiele mitów, które są stale rozpowszechniane. Jednym z najpopularniejszych jest to, że panele nie działają podczas pochmurnych dni i zimą więc inwestowanie w nie w Polsce jest nieopłacalne. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to ma sens. W końcu panele fotowoltaiczne pobierają energię ze słońca, więc jeśli go nie ma, to nie będą działać. Prawda jest jednak nieco inna, a niskie temperatury mogą nawet poprawić wydajność paneli. Zobacz jak to możliwe!

Wydajność fotowoltaiki zimą

Instalacja fotowoltaiczna działa cały rok. Niezależnie od tego, czy jest lato, czy zima stale produkuje ona energię. Różnica polega jednak na tym, że w niektóre miesiące produkuje jej więcej, a w niektóre mniej. Nie znaczy to jednak, że jest to inwestycja, która się nie opłaca a co więcej, że nie działa zimą.

Panele fotowoltaiczne produkują prąd tylko wtedy gdy docierają do nich promienie słoneczne. Należy zaznaczyć, że nawet jeśli wydaje się nam, że dzień jest ponury i nie świeci słońce, to mimo wszystko promienie słoneczne nadal docierają do naszej instalacji tylko z mniejszą siłą. Najwięcej energii są one w stanie wyprodukować latem, gdy dni są długie i bardzo słoneczne. Zimą, gdy dni są krótsze i słońce świeci zaledwie kilka godzin lub nie ma go wcale wydajność paneli może trochę spaść, ale niskie temperatury działają na nie korzystnie, zwiększając tym samym ich moc. Jak to możliwe?

Im wyższa temperatura na zewnątrz, tym większe są drgania wewnątrz sieci krystalicznej ogniw fotowoltaicznych. Drgania powodują, że przepływ elektronów jest zaburzony, a co za tym idzie, wydajność modułów jest mniejsza. Wychodzi więc na to, że wbrew powszechnej opinii słonce i wysokie temperatury wcale aż tak dobrze nie służą fotowoltaice. Podczas zimy, gdy temperatury bardzo często spadają poniżej zera fotowoltaika może działać bardziej efektywnie niż latem. Dzieje się tak, ponieważ drgania w module są mniejsze, a ruch elektronów staje się bardziej uporządkowany. Sprzyja to osiągnięciu lepszych wyników, jeśli chodzi o pozyskanie energii, mimo że na zewnątrz wcale nie ma dużo słońca. Panele słoneczne są więc w stanie wyprodukować więcej energii w chłodny i słoneczny zimowy dzień niż w upalne letnie miesiące.

Obawa o to, że panele słoneczne nie działają zimą i nie opłacają się w naszym kraju, jest zbędna, ponieważ jest wręcz przeciwnie.

Od czego zależy działanie fotowoltaiki?

Skoro już wiesz, że pora roku nie ma wpływu na działanie paneli, to warto dowiedzieć się, co rzeczywiście ma na to wpływ. Tak jak już wspomnieliśmy wpływ na wydajność fotowoltaiki ma temperatura, ilość promieni słonecznych, które docierają do paneli, kąt nachylenia instalacji, kierunek ułożenia ogniw (najlepsze wyniki można uzyskać od strony południowej) oraz miejsce, w którym zostanie zainstalowana fotowoltaika.

Dodaj komentarz