Czy panele słoneczne działają zimą? Obalamy mity

Czy panele słoneczne działają zimą? Obalamy mity

Wokół systemów fotowoltaicznych narosło wiele mitów. Jednym z największych jest to, że panele słoneczne nie wytwarzają energii elektrycznej podczas zimowych miesięcznych. Zobacz czy fotowoltaika dla domu sprawdza się zimą i czy zachmurzenie nieba i mróz ma wpływ na ich wydajność.

Działanie paneli słonecznych zimą

Jak sama nazwa wskazuje, panele słoneczne potrzebują promieni słonecznych, aby wytwarzać prąd. Właśnie dlatego wielu osobom wydaje się, że instalacja fotowoltaiczna jest bezużyteczna zimą. Nie ma co ukrywać, że pogoda w Polsce podczas zimy nas nie rozpieszcza i taka aura panuje przez kilka miesięcy. Wbrew pozorom nie oznacza to jednak, że panele słoneczne nie działają w zimę. Dalej wytwarzają one prąd, lecz w nieco mniejszym stopniu niż np. latem i wiosną.

Wydajność paneli słonecznych obniża się szczególnie w grudniu i styczniu, gdy dni są bardzo krótkie, a nasz dach jest pokryty śniegiem. Trzeba jednak zaznaczyć, że prąd dalej jest wytwarzany i to, że jest pochmurno, nie oznacza, że do systemu fotowoltaicznego nie dochodzą promienie słoneczne.

Co ciekawe, wydajność paneli słonecznych zwiększa się, gdy za oknem temperatury są niskie. Najlepszymi warunkami do produkcji prądu przez panele słoneczne są właśnie chłodne dni, które najczęściej spotyka się zimą.

Czy panele słoneczne działają w pochmurne dni?

Panele słoneczne produkują prąd nawet wtedy, gdy niebo jest zachmurzone. Oczywiście jest jej mniej niż w momencie, gdy jest bezchmurne niebo, ale instalacja pracuje nieprzerwanie pomimo chmur. Pojedyncze, pochmurne dni nie mają zbyt dużego znaczenia i nie powinniśmy się obawiać, że w Polsce jest zbyt pochmurno na panele słoneczne.

Co ma wpływ na wydajność paneli słonecznych?

No dobrze skoro już wiesz, że panele słoneczne działają także zimą, to powinieneś wiedzieć, od czego tak właściwie zależy to, że wytwarzają one energię. Wpływ na ich działanie ma m.in.:

– kąt nachylenia paneli – w Polsce najlepiej sprawdza się nachylenie pod kątem 30-35 stopni
– kierunek ułożenia paneli względem świata – najlepsze efekty można osiągnąć instalując panele od strony południowej
– miejsce montażu paneli – fotowoltaika dla domu powinna być jak najbardziej odsłonięta, aby mogła jak najlepiej pobierać energię z promieni słonecznych

Systemy fotowoltaiczne są instalacją całoroczną i nie musisz obawiać się, że nie przydadzą Ci się zimą. Nie ważne, w jakiej części naszego kraju się znajdujesz. Profesjonalna firma zajmująca się instalacją paneli będzie wiedziała jak zamontować panele w taki sposób, aby wytwarzały wystarczającą ilość prądu.

Dodaj komentarz