Czy warto mieszkać na wsi – zalety i wady mieszkania poza miastem

Czy warto mieszkać na wsi – zalety i wady mieszkania poza miastem

Własny domek z ogródkiem na spokojnej wsi jest marzeniem wielu osób. Bliskość natury, lasów, cisza i świeże powietrze mogą być naprawdę kuszące, ale czy mieszkanie na wsi to jedynie same plusy? Zobaczy czy warto mieszkać na wsi i na jakie rzeczy musisz być przygotowany.

Zalety życia na wsi

Jedną z największych zalet życia na wsi jest świeże powietrze, którym można tam oddychać. Otoczenie drzew i roślin sprawia, że powietrze na wsi wydaje się bardziej rześkie i przyjemniejsze niż w wielkim mieście. Dodatkowo na wsi nie jeździ zbyt wiele samochodów, przez co zanieczyszczenie spalinami jest znacznie mniejsze niż w mieście, gdzie stale można spotkać się z korkami przez nadmiar samochodów. Pobyt na wsi może być ulgą dla naszych układów oddechowych i śmiało możemy oddychać tam pełną piersią bez obaw o smog i inne zanieczyszczenia.

Kolejną zaletą mieszkania na wsi jest to, że jest tam cicho i spokojnie. Jeśli masz już dość miejskiego zgiełku, to mieszkanie na wsi powinno bardzo Ci się spodobać. Na wsi możesz odetchnąć po całym dniu pracy i zregenerować siły w ciszy i spokoju.

Jedną z decydujących rzeczy, przez którą ludzie często decydują się mieszkać na wsi, są niskie ceny nieruchomości. Ma na to wpływ lokalizacja i fakt, że aby dostać się do miasta, potrzebne jest auto lub autobus. Właśnie ze względu na lokalizację i fakt, że duży dom z ogródkiem możemy kupić w cenie mieszkania w bloku, ludzie decydują się na przeniesienie z miasta na wieś.

Mieszkając na wsi, możemy także rozwijać swój biznes. Możesz założyć własne gospodarstwo rolne a fotowoltaika dla rolnika może zminimalizować koszty Twoich rachunków za prąd. Możesz zarabiać na sprzedaży naturalnych produktów takich jak jajka, mleko, owoce i warzywa lub postawić na agroturystykę. Nie dość, że nieruchomość na wsi może mieć atrakcyjną cenę to fotowoltaika dla rolnika może sprawić, że także Twoje rachunki za energię elektryczną będą mniejsze.

Minusy życia na wsi

Największym minusem życia na wsi jest to, że często pojawiają się tam problemy z komunikacją miejską. Dojazd do pracy lub szkoły może być bardzo problematyczny, jeśli nie mamy do dyspozycji auta. Jak każdy też wie, utrzymanie auta kosztuje i to niemałe pieniądze dlatego pozorne oszczędności na zakupie działki i prądzie i tak mogą być małe, jeśli pod uwagę weźmiemy ceny paliwa i naprawy samochodu.

Mieszkając na wsi, musimy się także liczyć z tym, że nie ma tam zbyt wielu sklepów. Może to stanowić problem w momencie, gdy nagle potrzebujesz jednego produktu, a w pobliżu nie ma żadnego sklepu lub jest on zamknięty.

Kolejnym minusem mieszkania na wsi jest to, że musimy poświęcać więcej czasu na utrzymanie domu niż mieszkania w bloku.

Dodaj komentarz