Rolety zewnętrzne – ich rodzaje i funkcje

Rolety zewnętrzne – ich rodzaje i funkcje

Rolety zewnętrzne są nieodłączną częścią nowoczesnego budownictwa. Stają się coraz bardziej popularne i coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. A to wszystko dzięki zaletom jakie posiadają. Są bardzo praktyczne,ponieważ stanowią nie tylko ochronę budynku przed szkodliwym wpływem warunków klimatycznych takich jak np. mróz,śnieg,deszcz,wiatr czy słońce ale także są dodatkowym zabezpieczeniem przed utratą ciepła w zimie. Ponadto pełnią funkcję bariery ochronnej przed hałasem czy też przeszkody dla potencjalnych włamywaczy.

W zależności od tego,kiedy zdecydujemy się na montaż rolet zewnętrznych możemy wyróżnić ich kilka podstawowych rodzajów.

Rolety zewnętrzne standardowe,inaczej natynkowe,adaptacyjne lub elewacyjne. Produkowane z aluminium o bardzo wysokiej jakości. Są uniwersalne i praktyczne. Roleta montowana jest na murze lub we wnęce okiennej,dlatego też sprawdzą się w przypadku budynków już istniejących. Są łatwe w montażu i w przystępnej cenie. Posiadają napęd ręczny jak i elektryczny.

Rolety zewnętrzne nakładane,które łączą wnękę z oknem. Ponieważ nakładane są na okno a później wraz z nim montowane we wnęce,na ich wybór musimy zdecydować się już podczas projektu bądź przy wymianie stolarki okiennej. Ich główną zaletą jest to że, mogą być montowane na stolarkę z PCV, drewna lub aluminium. Dzięki temu,że znajdują się we wnęce są mniej widoczne co wpływa pozytywnie na estetykę budynku.

Rolety zewnętrzne podtynkowe stanowią element fasady,dlatego też decyzję o ich wyborze należy podjąć już podczas projektu. Cechują się przede wszystkim wysoką estetyką. Pełnią także funkcje izolacji termicznej. Chronią przede wszystkim przed utratą ciepła a dodatkowo  przed nieproszonymi gośćmi. Wykonane z wysokogatunkowego aluminium. Mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie.

Rolety zewnętrzne RKS, czyli nadprożowe. Tego typu rolety montowane są już podczas wznoszenia budynku,a więc jeżeli jesteśmy nimi zainteresowani,decyzję należy podjąć stosunkowo wcześnie podczas projektu. W porównaniu do innych rolet są nieco droższe,ale niewidoczne na fasadzie budynku. W dużej mierze ograniczają utratę ciepła,dzięki czemu możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku.

Dlaczego warto wybrać rolety zewnętrzne?

Jak się okazuje coraz więcej ludzi decyduje się na montaż rolet zewnętrznych w swoich domach czy mieszkaniach. To wszystko nie bez powodu. Polacy coraz częściej doceniają ich zalety a ci,którzy planują budowę lub remont domu w większości wybierają właśnie tego typu rolety. Jest kilka bardzo istotnych czynników,dzięki którym są one tak bardzo popularne i cieszą się dużym powodzeniem. Oto kilka z nich:

Izolacja termiczna. Rolety zewnętrzne chronią przede wszystkim przed utratą ciepła. Dzięki nim  możemy ograniczyć wydatki na ogrzewanie budynku nawet o połowę. W lecie natomiast stanowią zabezpieczenie przed promieniami słonecznymi i  zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz,co pozwala nam na utrzymanie komfortowej temperatury podczas upałów.

Ochrona przed hałasem. Rolety są także swego rodzaju barierą przed nadmiernym hałasem. Obniżają poziom hałasu nawet o 10 dB. Mogą okazać się zbawienne,kiedy mieszkamy w dość głośnej okolicy.

Zabezpieczenie antywłamaniowe. Pancerz rolet zewnętrznych stanowi nie lada wyzwanie dla nieproszonych gości. Dzięki wyposażeniu w zamki i rygle oraz wytrzymałym materiałom będą przeszkodą raczej nie do pokonania dla złodziei. W Ten sposób możemy ochronić nasz dom przed ewentualną kradzieżą.

Osłona okna. Żaluzje zewnętrzne są także dodatkowym zabezpieczeniem okna. Chronią je przed negatywnym wpływem zjawisk atmosferycznych. Opuszczone rolety osłaniają okna przed silnym wiatrem,deszczem,śniegiem,gradem czy promieniowaniem UV. W ten sposób dbamy  o ich dobry stan techniczny i dłuższą żywotność.

Jak wybrać roletę zewnętrzną?

Podsumowując,wybór rolet zewnętrznych zależy przede wszystkim od momentu,w którym zdecydujemy się na ich montaż. Decyzję należy podjąć dość wcześnie,bowiem niektóre z nich montuje się już podczas wznoszenia budynku. Dlatego też podczas projektu powinniśmy zaznaczyć,że decydujemy się na ich wybór. Przykładem będą rolety nadprożowe lub podtynkowe,które są niewidoczne na elewacji.

Jeżeli planujemy remont i wymianę stolarki wymiennej mamy możliwość zamontowania rolet nakładanych. Łączą one wnękę z oknem,są mało widoczne w związku z czym estetycznie się prezentują.

W przypadku kiedy,decydujemy się na montaż rolet na budynku już istniejącym polecamy te w wersji standardowej. Montujemy je na fasadzie bądź we wnęce okiennej. Są łatwe w montażu i w korzystnej cenie,jednak w przeciwieństwie do innych są widoczne.

Dodaj komentarz