Pompa ciepła to coraz popularniejsze rozwiązanie w Polsce, jeśli chodzi o ogrzewanie nieruchomości. Jest ku temu wiele powodów. Przede wszystkim pompa jest relatywnie ekologicznym, a przy tym oszczędnym sposobem na ogrzanie domu lub mieszkania. Co więcej, dzięki niej nie trzeba martwić się o wybór, zakup i przechowywanie opału, co zajmuje czas i miejsce (które zresztą nie każdy posiada).
Jeśli już zdecydujemy się na zakup pompy ciepła, pojawi się pytanie, jaką pompę ciepła wybrać, jako że jest sporo opcji do wyboru. Kluczowe porady w tym zakresie, które powinny wspomóc Was w podjęciu właściwej decyzji, zostały zebrane poniżej.
Który typ pompy ciepła wybrać?
Pierwszy typ pompy, który chcielibyśmy omówić, to pompa ciepła solanka-woda, uzyskująca energię z gruntu, a konkretnie z zasilającej go energii słonecznej oraz opadów. Jest ona bardzo uniwersalna i sprawdza się w wielu sytuacjach, stąd też cieszy się dużą popularnością. Można ją wykorzystać na małych działkach (z wymiennikiem gruntowym pionowym- w takim wypadku stosuje się głębokie odwierty) oraz na dużych posesjach (w takiej sytuacji wykorzystywane są wymienniki gruntowe poziome).
Druga opcja to pompy powietrze-woda. Dobrze sprawdzą się na terenach, na których powietrze utrzymuje wysoką temperaturę, jako że to właśnie z niego generowane jest ciepło. Powietrze jest z oczywistych względów łatwo dostępne, nie wymaga bardziej skomplikowanych operacji, stąd też warto taką opcję rozważyć, jeśli dysponujemy odpowiednimi warunkami.
Trzecie rozwiązanie to z kolei pompy woda-woda. Charakteryzują się wysoką wydajnością, natomiast, żeby móc skorzystać z tej opcji, muszą zostać spełnione określone warunki dotyczące temperatury wody, a także parametrów fizykochemicznych warstwy wodonośnej. Nie da się jednoznacznie wskazać, aby któraś z tych pomp była idealnym wyborem dla każdego – to, która będzie optymalna, zależy od okoliczności.
Co należy brać pod uwagę, wybierając pompę ciepła?
Wśród kluczowych parametrów pomp ciepła należy wymienić ich współczynnik COP. Pokazuje on, jaki jest stosunek dostarczonego przez nią ciepła do zużytego prądu. Co ważne, im COP jest wyższy, tym lepiej, ponieważ oznacza to bardziej wydajną instalację i niższy koszt ogrzania nieruchomości.
Dobierając pompę musimy ponadto wziąć pod uwagę takie kwestie, jak powierzchnia nieruchomości, a także występujące w niej straty ciepła. Jeśli nie mamy wiedzy w zakresie pomp ciepła i trudno jest nam podjąć właściwą decyzję, najlepiej poprosić o pomoc eksperta, zajmującego się profesjonalną instalacją pomp, takiego jak https://instaltechnik.pl/oferta/pompy-ciepla/ – w ten sposób będziemy mieć pewność, że wybierzemy faktycznie efektywną i bezpieczną pompę, odpowiednią do naszej sytuacji.