Domy pasywne – nowe standardy budownictwa

Domy pasywne – nowe standardy budownictwa

Dom pasywny jest definiowany jako: „całoroczny, energooszczędny budynek komfortu, przyjazny środowisku naturalnemu, który nie wymaga znacznego ogrzewania lub chłodzenia”. Zapotrzebowanie na ciepło jest zmniejszone poprzez pasywne środki, dzięki którym nie ma potrzeby użycia konwencjonalnego systemu ogrzewania. Układ zasilania powietrzem zasadniczo wystarczy, aby rozprowadzić pozostałe zapotrzebowanie na ciepło.

Dom pasywny zapewnia bardzo wysoki poziom komfortu cieplnego i utrzymywania odpowiedniej temperatury w całym domu. Koncepcja opiera się na minimalizacji strat ciepła i maksymalizacji zysków ciepła, Umożliwiając tym samym korzystanie z prostych usług budowlanych. W rzeczywistości, do podstawowych technologii wymaganych do budowy domu pasywnego zalicza się system wentylacji z odzyskiem ciepła.

Wygląd domu pasywny nie różni się od tradycyjnego domu, a styl życie w nim, nie wymaga żadnych zmian. Domy pasywne są naturalnie dobrze oświetlone, z powodu dużej powierzchni szyb, mają na celu optymalizację zysku energii słonecznej. Są również zdrowymi budynkami, dzięki świeżemu powietrzu dostarczanemu poprzez w pełni kontrolowany systemu wentylacji. Standardy mogą być spełnione przy użyciu różnych strategii projektowania, metody budowy i technologii, ma zastosowanie do każdego typu budynku.

Dom pasywny jest określony, jako standard budowy budynków, które zapewniają dobre warunki komfortu zimą i latem, bez tradycyjnych ogrzewania / chłodzenia. Zazwyczaj zawiera zoptymalizowane poziomy izolacji z minimalne mostki termiczne, bardzo niskie przenikanie powietrza przez nieszczelności w budynku, wykorzystanie energii słonecznej i dobrej jakości powietrza w pomieszczeniach doprowadzonego przez mechaniczny systemu wentylacji z wysoce energooszczędnym odzyskiem ciepła.

Uwzględniając niskie zużycie energii na ogrzewanie oznacza to, że właściciele domów pasywnych będą w dużej mierze uniezależnieni od paliw kopalnych. W ciągu kilku lat Polska będzie musiała zacząć zmniejszać generowanie emisji dwutlenku węgla. Jest to część celu wyznaczonego przez Unijny Departament Ochrony Środowiska. Domy pasywne są zatem jedynym z rozwiązań tego problemu, a wentylacja z odzyskiem ciepła jest kluczowym elementem budowy tych właśnie domów pasywnych.

Dodaj komentarz