Jak wybrać pompę ciepła do swojego domu?

Jak wybrać pompę ciepła do swojego domu?

Rosnąca świadomość ekologiczna i możliwości czerpania z odnawialnych źródeł energii, skłaniają do poszukiwania energooszczędnych rozwiązań także dla naszego domu. Jednym ze skutecznych rozwiązań jest inwestycja w pompę ciepła. To urządzenie gwarantujące komfort cieplny, a przy tym zwiększające troskę o środowisko naturalne. Jak wybrać pompę ciepła do domu? Podpowiadamy!

Rodzaje pomp ciepła

Wybór odpowiedniej instalacji grzewczej do domu wymaga znajomości dostępnych rodzajów pomp ciepła. Mimo że pełnią one podobne funkcje, różnią się m.in. ceną i łatwością montażu. Jakie typy urządzenia wyróżniamy?

  1. Powietrzne pompy ciepła – sposób ich działania opiera się na ogrzewaniu powietrza pobieranego z atmosfery. Nawet przy minusowych temperaturach, za sprawą zamontowanej w pompie ciepła sprężarce, można efektywnie ogrzewać pomieszczenia i podgrzewać ciepłą wodę użytkową. To dobra inwestycja zarówno do nowego budownictwa, jak i modernizowanych obiektów.
  2. Gruntowe pompy ciepła – do ogrzewania domu wykorzystują zasoby ciepła, zgromadzone w gruncie. Ilość pozyskanej w ten sposób energii cieplnej różni się w zależności od zastosowanego wymiennika ciepła. Może być on pionowy lub poziomy. Do wykonania gruntowych pomp ciepła niezbędne jest przeprowadzenie prac ziemnych.
  3. Wodne pompy ciepła – źródłem ciepła w przypadku wodnych pomp ciepła jest woda płynąca. Inwestycja w tego typu urządzenie wymaga wykonania dwóch rodzajów studni głębinowych – czerpanej (z której odzyskuje się ciepło przekazywane do budynku) i zrzutowej (do której wraca schłodzona woda). Podobnie jak w przypadku pomp gruntowych, przy tego rodzaju instalacji konieczne jest wykonanie dodatkowych prac w ziemi.
  4. Hybrydowe pompy ciepła – to nowoczesne rozwiązanie, które daje możliwość zintegrowania pomp ciepła z innym systemem grzewczym. Dzięki temu łatwo jest zwiększyć całoroczną efektywność energetyczną. Ponadto zwiększa się bezpieczeństwo inwestycji – gdy jedna z opcji zawiedzie, wciąż pozostaje drugi wariant.

Rodzaje pomp ciepła - sprawdź!

Co uwzględnić przy wyborze pomp ciepła?

Na wybór odpowiedniej pompy ciepła wpływają określone czynniki. Dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup i montaż urządzenia, warto zwrócić uwagę na elementy takie jak:

  • Przeznaczenie sprzętu – dobrze jest wiedzieć, jakie będzie zastosowanie urządzenia. Podstawową funkcją pompy ciepła jest ogrzewanie domu. Jednak wiele modeli wyposażona jest również w możliwość chłodzenia i podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
  • Wybór dolnego źródła – przed wyborem pompy ciepła należy poznać możliwości montażowe działki. Może być to jedne z kluczowych kryteriów doboru odpowiedniego rodzaju urządzenia, wykorzystujące powietrze, wodę lub grunt do prawidłowej pracy.
  • Wybór górnego źródła – zanim zainwestujemy w instalację grzewczą, trzeba wziąć pod uwagę dobór górnego źródła. Warto wiedzieć, że pompa ciepła najlepiej działa z ogrzewaniem niskotemperaturowym.
  • Moc urządzenia – dobór właściwej mocy to kluczowa wartość urządzenia. Należy jednak uwzględnić, że może się ona zmieniać w zależności od temperatury górnego i dolnego źródła.

Dobór złego urządzenia – czym skutkuje?

Znajomość zapotrzebowania na ciepło obiektu jest niezwykle istotna. Jeśli dobierzemy urządzenie o niewłaściwych parametrach, za słabym działaniu lub nieodpowiedniej mocy, wpłynie to negatywnie na pracę całego urządzenia. Jakie mogą być skutki dopasowania złej pompy ciepła? W takim wypadku wskazuje się przede wszystkim na zwiększone koszty ogrzewania oraz mniejszą efektywność. Pompa ciepła, która jest przewymiarowana, może również stracić na swojej żywotności.

Dodaj komentarz