Do czego może przydać się antresola?

Do czego może przydać się antresola?

Antresole, zwane inaczej mezzanino, to bardzo modny, choć nienowy pomysł na wykorzystanie dodatkowej przestrzeni w domu. Ta międzypiętrowa niewydzielona przegrodami kondygnacja może stanowić zarówno wyraz mądrej walki o każdy metr kwadratowy niedużego mieszkania, jak i wypełnienie pomieszczenia z wysokim stropem. Antresola to idealne rozwiązanie na zagospodarowanie dotychczas nieużytkowanej przestrzeni pod sufitem.

Funkcje antresoli

Antresola może stanowić wiele funkcji w domu. Ich wybór zależy oczywiście od potrzeb mieszkańców, jak i możliwości metrażowych. W niewielkich mieszkaniach najlepiej sprawdzi się w roli sypialni, a większych domach o wysokim stropie może ona stanowić także przestrzenie do użytkowania dziennego: biuro, biblioteka, pokój dziecka.

Sypialnia

Sypialnia na antresoli to bardzo dobry pomysł, jeśli ma się na względzie oddzielenie funkcji prywatnej od dziennej. Mimo, że półpiętro w swoim założeniu otwarte jest na całe pomieszczenie, to z poziomu parteru oprócz schodów i balustrady niewiele widać. Jedyną wadą tego typu rozwiązania jest niewydzielenie antresoli przegrodą, przez co nie stanowi ona strefy wyciszenia i spokoju (dobiegają do niej dźwięki z pomieszczenia, z którego została wydzielona).

Biuro, biblioteczka

Bardzo funkcjonalnym i niewymagającym wyciszenia i całkowitego oddzielenia od reszty pomieszczeń miejscem może być domowe biuro. Pokój do pracy na antresoli umożliwia fizyczne oddzielenie się od tego, co dzieje się na dole i jednocześnie pozwala to obserwować z góry.

Przestrzeń „pod”

Oprócz dodatkowych funkcji na antresoli, zagospodarowuje się także przestrzeń pod spodem, o ile jej wysokość nie jest mniejsza niż 2.2 m. Przestrzeń ta doskonale sprawdza się jako garderoba, biuro, a nawet kuchnia.

Producenci i materiały

Dostęp na antresolę umożliwiają schody. Wybór odpowiedniego modelu zależy od tego, jaką funkcję przewidziano dla półpiętra, a także od możliwości przestrzennych. Antresola pełniąca funkcję użytkowaną stale wymaga zaprojektowania dojścia na nią uwzględniając pewne warunki i parametry: liczy się wygodne wejście, a także wysokość i głębokość stopni (zazwyczaj jest to odpowiedni 17 cm i 28 cm).

Bardzo popularnym rozwiązaniem dla niewielkich pomieszczeń są oszczędne w wykorzystaniu przestrzeni drabinki. W przypadku większych mieszkań lub domów projektuje się schody kręcone lub proste wraz z balustradą. Takie połączenia stanowią także element dekoracyjny wnętrza i bardzo istotnie wpływają na odbiór całego mieszkania. Jest to bardzo istotne, ponieważ antresolę oglądamy z dolnej kondygnacji. W zależności od stylu i aranżacji pomieszczeń, stosuje się schody oraz balustradę drewnianą lub stalową.

Antresola w cenie

Wiele firm deweloperskich, w których ofercie znajdują się wysokie mieszkania bądź lofty oferuje swoim klientom gotową antresolę. Oczywiście, generuje to dodatkowe koszty (większa powierzchnia użytkowa).

Dodaj komentarz