Są elementy, których nie może zabraknąć w instalacji grzewczej. Jednym z nich jest zbiornik wyrównawczy. To urządzenie służy do gromadzenia nadmiernej ilości wody, która wytwarza się podczas podgrzewania. Czy jego wybór ma znaczenie? Do czego jeszcze potrzebny jest zbiornik wyrównawczy i jaki rodzaj wybrać? Zobacz, na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu naczynia wyrównawczego.
Do czego służy zbiornik wyrównawczy?
Naczynie, lub też inaczej nazywany zbiornik wyrównawczy to niezbędny element odpowiednio wykonanej instalacji grzewczej. Funkcją tego urządzenia jest ochrona układu przed wzrostem ciśnienia w instalacji ponad wartości, które są dopuszczalne. Jak działa zbiornik wyrównawczy? Objętość naczynia wykorzystuje się do przejmowania nadmiaru wody, która wytwarzana jest przy podgrzaniu. Dzięki temu wyrównane zostaje ciśnienie w całym obiegu. Co by się stało gdyby woda nie została odprowadzona?
Jak wiesz, wzrost temperatury przekłada się na wzrost objętości cieczy. Bez odpowiedniego zabezpieczenia, taka sytuacja doprowadziłaby do nadmiernego przyrostu ciśnienia w instalacji, a w konsekwencji uszkodzenia niektórych elementów układu grzewczego. Najpoważniejszym skutkiem ubocznym mogłaby być destabilizacja całego systemu c.o. Jeśli więc nie byłoby zbiornika wyrównawczego, to mogłoby dojść do pęknięcia rur, włączenia się zaworu bezpieczeństwa, czy też rozszczelnienia przyłączy zaworów.
Jak wybrać zbiornik wyrównawczy?
Główną rzeczą, którą powinniśmy się kierować przy wyborze zbiornika wyrównawczego, jest jego pojemność. Warto trzymać się zasady, która mówi o tym, że pojemność zbiornika wyrównawczego (bez względu na jego typ) powinna być nie mniejsza niż 10 proc. objętości całej instalacji. Tak naprawdę jest to główny wymóg techniczny. Ale warto także zwrócić uwagę na inne cechy urządzenia. Jakie?
Istotna jest konstrukcja. Postaw na trwałe zbiorniki, które wykonane są z bardzo trwałej blachy, na przykład takie jak sklep-watermark.pl/p/2081-zbiornik-wyrownawczy-c-o-18l-aquasystem. Ten zbiornik odporny jest na korozję, a dodatkowe zainstalowanie poduszki powietrznej, chroni ścianki zbiornika przed kontaktem z wodą. W efekcie konstrukcja jest bardziej odporna na korozję, a jej żywotność zostaje przedłużona. Kolejną kwestią jest izolacja termiczna. Naczynie wyrównawcze powinno być ocieplone, żeby zmniejszyć straty ciepła w instalacji. Podsumowując, odpowiednio dobrane naczynie wyrównawcze służy do optymalizacji ciśnienia w systemach ogrzewania centralnego.