Jakie ogrzewanie do domu?

Jakie ogrzewanie do domu?

Budowa domu wiąże się z wieloma trudnymi decyzjami. Jednym z nich jest dobór odpowiedniej metody ogrzewania dostępnej powierzchni. Jakie ogrzewanie do domu wybrać? Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, ale najważniejsze są koszty ogrzewania w późniejszym etapie. Jakie ogrzewanie wybrać?

Ogrzewanie domu paliwem stałym

Spośród wielu sposobów ogrzewania domu ta metoda jest w Polsce bardzo popularna. Obecnie stopień penetracji metodami grzewczymi w domach jednorodzinnych plasuje się na drugim miejscu. Ogrzewanie na paliwa stałe stosowane jest głównie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej. Najpopularniejsze to: węgiel kamienny, ekologiczny groszek oraz pellet drzewny. Nieco rzadziej spotykany jest węgiel brunatny, torf czy grafit. Paliwo stałe to rozwiązanie, które warto rozważyć, gdy zależy nam na jak najniższej cenie. Warto pamiętać, że ten sposób ogrzewania nie jest przyjazny dla środowiska i wymaga również regularnych przeglądów instalacji.

Kominek i kocioł elektryczny

Kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania domu, ale przy wsparciu kotła elektrycznego stworzy wydajny i niedrogi sposób ogrzewania. Wadą kominków i kotłów na paliwa stałe jest to, że trzeba je uzupełniać. Nie zawsze mamy taką możliwość, więc gdy ogień zgaśnie, na przykład w nocy, zamiast ogrzewać nasz dom, ochładza się. W skrajnych przypadkach, gdy przebywamy poza domem przez dłuższy czas, istnieje realne ryzyko zamarznięcia instalacji. Kotły elektryczne eliminują te problemy i będą wspomagać ogrzewanie, gdy z różnych przyczyn tankowanie nie jest możliwe. Rano automatycznie włączy ogrzewanie i utrzyma temperaturę mrozoodporną, gdy ogień w kominku zgaśnie lub gdy cała rodzina wyjedzie na wakacje.

Pompa ciepła

Ogrzewanie pompą ciepła budzi ogromne emocje. Głównie ze względu na koszty, jakie trzeba ponieść na inwestycję w system ciepłowniczy oraz przewidywany okres zwrotu. Jednak ogrzewając dom tym samym sprzętem, którym dostarczamy jedną jednostkę energii elektrycznej, otrzymujemy trzy do czterech razy więcej energii w postaci ciepła. Podjęcie decyzji o wyborze pompy ciepła do ogrzewania domu nie jest łatwe. Powodem jest wysoka cena instalacji – co najmniej 30 000 zł za montaż.

Wielu inwestorów tłumaczy, że dziś inwestuje w pompy, aby za kilka lat, kiedy ceny paliwa były relatywnie wysokie, cieszyć się niższymi rachunkami. Oczekują, że za ogrzewanie domu będą płacić kilka razy więcej miesięcznie niż za kotły na olej opałowy, LPG, a zwłaszcza grzejniki elektryczne. Dlaczego porównują pompy ciepła do tych urządzeń? Ponieważ pompy ciepła są często instalowane w domach, które nie mają dostępu do ogrzewania gazowego.

Dodaj komentarz