Czym ogrzewać dom?

Czym ogrzewać dom?

Decydując się na własny dom, należy podjąć decyzję o rodzaju ogrzewania. Obecnie coraz więcej mówi się o konieczności wybierana alternatywnych sposobów zapewnienia sobie ciepła zimą. Czym ogrzewać dom, aby nie marznąć w chłodne dni, a jednocześnie nie wydawać zbyt dużo?

Ogrzewanie domu paliwem stałym

Zastanawiając się nad tym czym ogrzewać dom, zawsze można mieć na uwadze paliwa stałe. W naszym kraju cieszą się one największą popularnością. W grę wchodzi:

  • węgiel kamienny;
  • ekogroszek;
  • pellet.

Decydując się na takie rozwiązanie, należy jednak pamiętać, że nie będzie to rodzaj ogrzewania obojętny dla środowiska naturalnego. Podczas spalania zarówno węgla, pelletu, jak i ekogroszku będzie powstał dym. Do tego dochodzi popiół, który trzeba zutylizować. Piece na paliwa stałe wymagają stałej obsługi. Nie są więc dobrym rozwiązaniem dla kogoś, kto często i na długo wyjeżdża. Po powrocie w domu będzie bowiem zimno.

Czy warto ogrzewać dom gazem?

Alternatywą dla paliw stałych jest gaz. Bardzo długo był on promowany jako bezpieczna dla środowiska alternatywa dla węgla. Dzisiaj coraz więcej mówi się o konieczności odchodzenia od paliwa gazowego. Plusem kotłów gazowych jest to, że w zasadzie nie wymagają one żadnej ingerencji ze strony użytkownika. Pracują same – jedyne, o czym trzeba pamiętać o ustawienie odpowiedniej temperatury. Piece gazowe świetnie sprawdzają się w przypadku osób, które często wyjeżdżają.

Czy ogrzewanie olejowe to dobry wybór?

Alternatywą dla paliw stałych, a także gazu jest olej opałowy. Decydując się na taki rodzaj paliwa, trzeba pamiętać, że daleko mu do rozwiązań ekologicznych. Co więcej, nie jest to również rozwiązanie najtańsze. Obecnie właściciele nowo powstających domów coraz rzadziej decydują się na piece olejowe.

Czy ogrzewanie elektryczne się sprawdza?

Ci, którzy nie chcą ogrzewać domu węglem, gaz nie jest dla nich, a olej opałowy wydaje im się mało rozsądnym rozwiązaniem, mogą zdecydować się na ogrzewanie elektryczne. Przez wiele lat było ono naprawdę bardzo popularne. Lubiana podłogówka sprawdzała się w jego przypadku świetnie. Niestety, obecnie wszystko wskazuje na to, że ten rodzaj ogrzewania będzie powoli znikał. Wszystko za sprawą rosnących cen energii., które sprawiają, że tak zapewniane ciepło jest po prostu niezwykle drogie. Rozwiązaniem jest montaż ogrzewania elektrycznego razem z instalacją fotowoltaiczną. Wówczas prąd produkowany jest przez nowoczesne panele, które wykorzystują promienie słoneczne.

Wybór rodzaju ogrzewania domu jest jedną z ważniejszych decyzji, którą należy podjąć. Wskazane rodzaje ogrzewania to nie wszystko, na co dzisiaj można postawić. Alternatywą zyskującą coraz większą popularność są pompy ciepła. Niektórzy kuszą się o stwierdzenie, że to właśnie one w przyszłości wyprą inne źródła ciepła.

 

Dodaj komentarz