Jak tanio i dobrze ocieplić dom?

Jak tanio i dobrze ocieplić dom?

Ocieplenie domu to bardzo ważna kwestia, która przekłada się nie tylko na komfort domowników, ale również na wysokość comiesięcznych rachunków w okresie grzewczym. Chociaż wariantów jest kilka i różnią się one pod względem kosztów, warto pamiętać o tym, że jest to inwestycja na wiele lat. Jak ocieplić dom, żeby koszt nie był zbyt wysoki i żeby było to efektywne? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

Płyty styropianowe

Prawidłowa termoizolacja ścian i dachu przekłada się na oszczędności rzędu 30 procent. Jeśli dodać do tego fakt, że płyty styropianowe należą do najtańszych wariantów w tym zakresie, można powiedzieć, że jest to inwestycja niezwykle intratna dla właściciela domu. Warto jednak pamiętać o tym, że cena styropianu różni się w zależności od tego, jaki jest współczynnik przewodzenia ciepła. Jeśli lambda jest niska, a materiał ciepły, to trzeba liczyć się z tym, że cena za materiał będzie odpowiednio wyższa. Współczynnik przenikania ciepła w tym wypadku nie może być wyższy niż 0,3 W (m2-K), a odpowiedni materiał można kupić niemal we wszystkich hurtowniach i sklepach. 

Wełna mineralna

Wełna mineralna stanowi opcję nieco droższą, ale wyróżnia się też parametrami, które sprawiają, że budzi zainteresowanie wśród klientów. Przede wszystkim warto podkreślić, że jest niezwykle odporna na działanie wysokiej temperatury, ma wysokie parametry akustyczne i bardzo dobrze przepuszcza parę wodną. Jest więc jednym z nielicznych materiałów do ocieplania, które sprawiają, że ryzyko zatrzymywania się wilgoci w pomieszczeniach jest znacznie mniejsze. Osoby, które chcą ograniczyć koszty ocieplania domu do niezbędnego minimum, muszą jednak wiedzieć, że w tym wypadku nie tylko materiał jest droższy, ale również montaż.

Czy można samemu ocieplić dom?

Wiele osób decyduje się na pomoc fachowców w tym zakresie, aby uniknąć powszechnych błędów i nie narażać się na dodatkowe koszty. Jeśli jednak ktoś czuje się na siłach, aby własnym sumptem ocieplić dom, to jest to możliwe. Szczegółowe instrukcje na ten temat pozwalają nie tylko dobrze wykonać ocieplanie, ale również zaoszczędzić sporo pieniędzy. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie i wyrównanie ocieplanych powierzchni, a następnie zagruntowanie ich. W przypadku ocieplania styropianem konieczne jest zamontowanie listwy startowej i przyklejenie płyt za pomocą specjalnego kleju, a ostatecznie osadzenie narożników, które chronią budynek przed mechanicznymi uszkodzeniami. Z kolei ocieplanie wełną mineralną wymaga listwy cokołowej, przyklejenia płyt wełny do powierzchni, zamontowania siatki przy narożu okiennym i nałożenia zaprawy zbrojącej. Instrukcje krok po kroku mogą pomóc w wykonaniu całego ocieplenia w profesjonalny sposób. 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz