Jak optycznie powiększyć pokój?

Jak optycznie powiększyć pokój?

Jak optycznie powiększyć pokój?

Optyczne powiększenie pokoju to sztuka, która wymaga zastosowania wielu różnych trików i technik aranżacyjnych. Korzystając jednak z kilku praktycznych porad, można w prosty i niedrogi sposób zwiększyć optycznie przestrzeń w pomieszczeniu.

Jakie kolory zastosować w małych pokojach?

Przede wszystkim stosowanie jasnych kolorów na ścianach pozwala nadać wizualnie wnętrzu kilka dodatkowych centymetrów. Polecane jest trzymać się dwóch podstawowych tonacji, ewentualnie wprowadzić trzecią w formie dodatków dekoracyjnych, takich jak: doniczki, ozdobne poduszki, wazony itp. Koniecznością jest pomalowanie sufitu na biało, ponieważ zastosowanie innego odcienia sprawi, że wnętrze wyda się mniejsze i przytłoczone

Ciekawym trikiem jest zastosowanie tapety na ścianie w poziome pasy. Dzięki takiemu zabiegowi pokój wyda się dłuższy i bardziej przestronny. Kolorystyka pasów nie powinna odbiegać od głównych barw aranżacyjnych

Sztuczka z lustrem

Umiejscowienie dużego lustra na jednej ze ścian pokoju pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni. Lustro odbija obraz pokoju i sprawia, że wydaje się on znacznie większy, niż jest w rzeczywistości. Można również ustawić kilka mniejszych lusterek w różnych miejscach pokoju, co pozwoli na dodanie światła i optyczne powiększenie przestrzeni.

Jeżeli nie mamy możliwości umiejscowienia lustra na ścianie, równie dobrze sprawdzą się meble ze szklanymi frontami, np. szafa przesuwna z lustrem zrobiona na wymiar idealnie wkomponuje się w mniejsze przestrzenie i wykorzystamy każdy wolny centymetr pokoju.

Jakie wybrać meble do małych pomieszczeń?

W niewielkich wnętrzach najlepiej postawić na meble wielozadaniowe, czyli modele rozkładane z dużą ilością schowków do przechowywania. Zamiast nieporęcznego narożnika, lepiej postawić na rozkładaną sofę z funkcją spania wyposażoną w pojemnik na pościel. Dzięki temu zyskamy przestrzeń do przechowywania sezonowych tekstyliów.

Wizualnie powiększymy pokój także dzięki meblom z wąskimi i długimi nogami, które będą wyposażone we fronty lakierowane na wysoki połysk. Tak wykonane będą odbijały naturalne światło słoneczne, oraz sztuczne oświetlenie nadając wnętrzu niepowtarzalnego blasku.

Odpowiednie umiejscowienie światła

Odpowiednia lokalizacja światła może optycznie powiększyć pokój. Umieszczenie lampy na suficie pośrodku pokoju pozwala na równomierne zwiększenie światła, co sprawia, że wydaje się większe. Dodatkowo, zastosowanie światła punktowego, takiego jak lampy stołowe czy plafony, pozwala na skupienie uwagi na istniejącym elementach pokoju i optycznym powiększeniu przestrzeni.

W niewielkich metrażach dobrze sprawdza się światło LED, o białej barwie najlepiej w chłodnych tonacjach. Dzięki temu uzyskamy efekt czystości i estetyki, a pomieszczenie wyda się większe i jaśniejsze.

 

Dodaj komentarz