Wiele osób zastanawia się, czy farmy fotowoltaiczne to coś, w co warto inwestować. Wypada wiedzieć, że farmy słoneczne, bo tak również są nazywane, to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań, z których można obecnie skorzystać. Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego, co warto o wiedzieć o tej technologii.
Czym tak naprawdę są farmy fotowoltaiczne?
Farmy fotowoltaiczne to duże inwestycje, które wykorzystują łańcuchy paneli fotowoltaicznych do zamiany energii słonecznej w elektryczną. Można więc powiedzieć, że produkują one prąd i przesyłają go do sieci energetycznej. Ich moc waha się od kilku do kilkunastu megawatów i służą do zasilania większych obszarów gmin, powiatów lub regionów. Farmy fotowoltaiczne działają jedynie za dnia i wymagają magazynowania wyprodukowanej energii.
W jakich miejscach mogą powstać farmy fotowoltaiczne?
Do powstania farmy fotowoltaicznej potrzebny jest odpowiedni grunt, który spełnia określone wymagania, a są to:
- powierzchnia ziemi to minimum 2 ha;
- teren płaski lub nachylony w stronę południa;
- dobry dojazd;
- ziemia nieosłonięta;
- grunt musi mieć klasę IV, bądź niższą.
Jakie są korzyści z farm fotowoltaicznych?
Odnawialne źródła energii to ekologiczna możliwość na pozyskiwanie prądu. Farmy fotowoltaiczne to doskonały sposób na tanie pozyskiwanie energii elektrycznej, która wykorzystywana może być na różne sposoby. Warto zainwestować w te farmy słoneczne, ponieważ pozwalają one na uzyskanie szybkiego zwrotu z inwestycji, są w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe, nie wymagają również wielu pracy konserwacyjnych wokół siebie.
Jak wygląda dofinansowanie farm fotowoltaicznych?
Farmy fotowoltaiczne mogą być stworzone z udziałem różnego rodzaju dofinansowań. Jeśli chodzi o środki unijne, to skorzystać można z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, którym dysponują Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Innymi źródłami dofinansować farm fotowoltaicznych są Fundusz Sprawiedliwej Transformacji oraz kredyty komercyjne oferowane przez banki. Specjalną ofertę skierowaną do przedsiębiorców posiada Bank Ochrony Środowiska, a co ważne jej szczegóły są negocjowalne i uzależnione od wielkości planowanej inwestycji.
Co jeszcze warto wiedzieć o farmach fotowoltaicznych?
W Polsce aż do 2010 roku nie działała żadna farma słoneczna. Było to związane z ogromnymi kosztami inwestycji, które sięgały około 8 raza więcej niż obecnie. Z biegiem czasu zarówno komponenty, jak i koszt robocizny spadły, dlatego też pojawiło się i nadal pojawia coraz więcej farm fotowoltaicznych. Już z koniec 2018 roku ich liczba przekroczyła 600, by niedługo później było ich ponad tysiąc.
Największymi farmami fotowoltaicznymi są te w Czernikowie, Jaworznie czy Choszcznie, a ich moc to ponad 10 MW. W porównaniu do zagranicznych inwestycji nie jest to imponujący wynik. Dla porównania można zaznaczyć, że Bhadla Solar Park w Indiach, który zajmuje ponad 5700 ha, generuje moc o wartości przekraczającej 2200 MW.
Podsumowując, farmy fotowoltaiczne to inwestycja, która nie dość, że jest opłacalna finansowo, to jeszcze jest przyjazna środowisku. Warto więc wybierać odnawialne źródła energii, tak by móc na nich ekologiczne zarabiać.