Domy modułowe 35m2 – ciekawa alternatywa dla tradycyjnego domu

Chęć posiadania niewielkiego domu na działce to marzenie niejednej osoby. Sporą część osób przed taką inwestycję powstrzymują jednak wysokie koszty z tym związane oraz długi czas oczekiwania na ukończenie obiektu. Marzenia są jednak po to, aby je realizować. Jeśli więc marzy Ci się niewielki domek na wyjątkowo urokliwej działce to warto wziąć pod uwagę domy modułowe 35m2, które można postawić bez pozwolenia na budowę, kierownika budowy oraz dziennika budowy. Co warto wiedzieć o takich domach? I do jakiej maksymalnej wielkości można je stawiać z ograniczoną ilością formalności? Sprawdzamy!

Domy modułowe 35m2 – co to takiego?

Domy modułowe to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego (tj. murowanego) budownictwa. Przede wszystkim taki typ obiektów różni się sposobem budowy. Do ich tworzenia nie wykorzystuje się zaprawy murarskiej oraz cegieł, a sprawdzone i ekologiczne materiały, którymi najczęściej jest drewno oraz stal. Poszczególne ściany modułowego domu nie powstają przy tym na placu budowy, a w zamkniętej przestrzeni i dostosowanej do tego celu linii produkcyjnej. Każda poszczególna ściana (tzw. prefabrykat) jest gotowym elementem, od razu wyposażonym w okna oraz inne elementy.

Gdy wszystkie ściany zostają ukończone, wówczas poszczególne moduły zostaną przewiezione na wskazane przez inwestora miejsce, a następnie złożone w całość. Sama produkcja, jak i również późniejsze składanie modułów w zaprojektowany dom nie zajmuje dużo czasu. W zależności od rozmiaru inwestycji realizacja zlecenia zajmuje zaledwie kilka tygodni. Dla przypomnienia budowa domu metodą tradycyjną wymaga aż 2-3 lat cierpliwości, a przy tym jego budowa uzależniona jest od warunków pogodowych i szybkości schnięcia zaprawy murarskiej i betonu. Domy modułowe niwelują również i ten problem, ponieważ ich budowa może odbyć się o dowolnej porze roku.

Wbrew pozorom modułowe budownictwo nie jest gorsze niż obiekty murowane. Domy z modułów cechują się pięknym designem, odpornością na różne warunki pogodowe oraz dobrą termoregulacją. Kupując taki dom, możesz zatem komfortowo i bezpiecznie go zamieszkiwać.

Budowa domu modułowego od strony formalnej

Jeżeli chodzi o budowę domu modułowego od strony formalnej, to w zależności od jego rozmiaru możliwe jest postawienie go bez pozwolenia na budowę. Jeszcze do niedawna przepis ten obowiązywał dla domów do 35m2 (wielkość powierzchni liczona po obrysie). W styczniu 2022 roku uległo to jednak zmianie i wielkość ta została zwiększona do 70m2. Na każde 500m2 działki inwestor może wybudować jeden taki dom – bez wspomnianego pozwolenia, bez prowadzenia dziennika budowy oraz bez kierownika budowy.

Dom modułowy do 35m2 będzie idealnym rozwiązaniem na działce letniskowej. Z kolei nieco większy obiekt to ciekawa alternatywa, którą można przeznaczyć na sezonowy wynajem.

Dodaj komentarz