Do kiedy obowiązują stare zasady dotyczące fotowoltaiki?

Do kiedy obowiązują stare zasady dotyczące fotowoltaiki?

Rozważasz założenie paneli fotowoltaicznych w swoim domu jednorodzinnym? Zastanawiasz się czy po zmianach w przepisach to rozwiązanie w dalszym ciągu będzie opłacalne? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, a rozwiejemy w nim Twoje wątpliwości!

Nowe zasady dotyczące fotowoltaiki 

Zastanawiasz się jakie zmiany zaszły w kontekście posiadania fotowoltaiki? Okazuje się, że od pierwszego kwietnia 2022 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. W takiej sytuacji osoby, które od 31 marca 2022 r. zainstalowały panele fotowoltaiczne na ziemi lub na dachu, mogą skorzystać z systemu rabatowego tylko do 30 czerwca 2022 r. Nowe zasady zaczną obowiązywać od 1 lipca 2022 r. u nowych klientów (osób, które zainstalowały panele fotowoltaiczne po 31 marca 2022 r.), którzy będą rozliczani na zasadzie netbillingu. W praktyce oznacza to, że energia elektryczna jest sprzedawana i kupowana, a nie dostarczana ani rozliczana. Ceny różnią się w zależności od rodzaju danej transakcji. Obecni producenci konsumenci mogą korzystać z licznika netbillingu przez kolejne 15 lat. Oznacza to, że jeśli dołączyłeś do sieci na przykład dwa lata temu, możesz korzystać z tych korzyści przez kolejne 13 lat.

Czy panele fotowoltaiczne w dalszym ciągu się opłacają?

Czy po zmianach w systemie rozliczania nadwyżek prądu, fotowoltaika w dalszym ciągu się opłaca? Instalacja fotowoltaiczna nadal jest opłacalna i skutecznie obniża rachunki za prąd, tym samym pozwala zaoszczędzić pieniądze. Zwrot kosztów domowej instalacji fotowoltaicznej to jeszcze 8-6 lat. Tak świetny okres zwrotu wynika z kilku ważnych czynników, takich jak między innymi rosnące ceny energii. Ceny energii elektrycznej rosną obecnie w najszybszym tempie w historii. Przyczyn tego zjawiska jest kilka: wpływ pandemii na gospodarkę, wojna Ukrainy z Rosją, polityka Unii Europejskiej zmierzająca do ograniczenia emisji dwutlenku węgla, czy wzrost cen produktów energetycznych. Przewidywano już, że ceny energii mogą wzrosnąć nawet o 80 proc. w ciągu najbliższych dwóch lat. Co więcej, w nowym systemie istotny jest koszt zakupu i sprzedaży energii. Obecnie ceny sprzedaży są kilkukrotnie wyższe niż początkowo spodziewali się eksperci, co oznacza, że znacznie więcej zarobimy na sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej.

Stale rosnące ceny energii elektrycznej, inflacja oraz system rozliczeniowy pozwalający klientowi końcowemu zarabiać na energii słonecznej sprawiają, że inwestycja w domową elektrownię fotowoltaiczną jest opłacalna jak nigdy dotąd. Czy energia słoneczna jest nadal opłacalna? Odpowiadamy, że tak! A właściwie teraz jest bardzo dobry czas na podjęcie decyzji. Jeśli chcesz obniżyć rachunki za prąd, chroń swoje oszczędności przed inflacją i zacznij zarabiać na sprzedaży energii już dziś!

Dodaj komentarz