Do kiedy można palić węglem?

Do kiedy można palić węglem?

Palenie węglem to wstęp do powstania niebezpiecznego smogu. Polacy przez sytuację gospodarczą muszą palić węglem brunatnym w wyniku czego osoby wdychające zanieczyszczenia obniżają swoją odporność.  Z roku na rok liczba zachorowań gwałtownie wzrasta. Powstał więc artykuł 96. Znajdują się w nim pewne regulacje dotyczące palenia owym złożem. Jakie są to przepisy? Do kiedy można palić węglem? Dowiesz się o tym, czytając ten artykuł.

Zakaz palenia węglem, a sytuacja gospodarcza

Rok 2022 i 2023 to okres bardzo trudny dla branży energetycznej. Planowany zakaz palenia węglem plus agresja Rosji na Ukrainę to czynniki, które sprawiły, iż mamy utrudniony dostęp do owych paliw. Sytuacja ta podsycana jest dodatkowo przez polityków w wyniku czego obywatele zaczynają panikować masowo wykupując złoża. Jednak to nie jest główna przyczyna, dla której w wyniku braku materiałów na opał trzeba uciekać do węgla brunatnego. W Polsce został zahamowany rozwój energii odnawialnej, a proces usuwania starego typu urządzeń (piece) gwałtownie spowolnił. Dodatkowo w wyniku rosnącej inflacji zakup paneli słonecznych nie dla każdego z nas jest opłacalny.

Artykuł 96

27 kwietnia 2001 została uchwalona jednak ustawa wraz z artykułem 96 o prawie ochrony środowiska. Oznacza to, że sejmiki wojewódzkie mogą wprowadzać uchwały w celu poprawy jakości powietrza w danym regionie. W owym rozporządzeniu istnieje zapis określający dopuszczalny rodzaj i jakość paliw używanych do ogrzewania wraz z informacją do kiedy można korzystać z kopciuchów. Dodatkowo istnie również wzmianka co do jakości paliwa, jakim można palić. Jak już zostało wspomniane przez sytuacje gospodarczą w Polsce i na świecie praktycznie mało kto stosuje się do powyższych zapisów paląc np. ubraniami, starymi drzwiami poprzez brak złóż do opału w danym regionie.

Dlaczego zakaz ma wejść w życie?

Inicjatywy związane z przejściem na odnawialne, czystsze źródła energii są wykonywane głównie przez troskę o środowisko. Eksperci twierdzą, że ponad 80% zanieczyszczeń, które powstają w naszym kraju to emisja pyłów produkowana przez sektor komunalno-bytowy. W Polsce temat zanieczyszczeń jest cały czas poruszany i analizowany przez członków Unii Europejskiej. Dowodem na to są organizowane co kilka lat spotkania przywódców danych państw.

Do kiedy w Polsce można palić węglem?

Ostateczne zatwierdzone terminy są następujące: dla miast 2030 i dla wsi 2040 rok. Nie jest to równoznaczne, z tym że emisja zanieczyszczeń powstała w wyniku palenia węglem spadnie do zera. Jednak stawia się na poprawę jakości powietrza wszędzie tam, gdzie przekracza ona wyznaczone, dozwolone normy. Tyczy się to głównie województw takich jak: Śląsk, Małopolska.

Dodaj komentarz