Lampy wpuszczane w sufit
Jeśli na miejsce naszego zamieszkania wybraliśmy dom jednorodzinny lub ostatnie piętro w starej kamienicy, wydajne oświetlenie poddasza z pewnością stało się trudnością do przezwyciężenia. Nawet najlepiej oświetlona przestrzeń w dzień, dzięki dużym oknom, charakterystycznym dla tego typu pomieszczeń, potrzebuje wspomagania światłem sztucznym – w przypadku poddasza jest to o tyle trudniejsze, iż zwykle posiada ono nieregularny układ, z wnękami, ściennymi załomami i ukośnym stropem. Światło na takiej przestrzeni rozchodzi się zupełnie inaczej, niż w przypadku np. salonu o prostym układzie na planie prostokąta.
Zabierając się za oświetlenie poddasza należy wziąć pod uwagę jego nietypowy układ i stworzyć taki projekt, który z jednej strony da światło niezbędne do pracy, czytania czy zabawy dzieci, z drugiej zaś pozwoli wyeksponować piękno tej przestrzeni i da możliwość stworzenia klimatu właściwego tylko temu miejscu.
Sufit raz wyżej raz niżej
Strop poddasza charakteryzuje się różnymi spadami, skosami i zróżnicowaną wysokością względem podłogi. Niezwykle trudno jest w tym wypadku dopasować odpowiednią lampę wiszącą – często niemożliwe jest zawieszenie jej w centrum pomieszczenia, by oświetliła równomiernie cały pokój. Ciekawym pomysłem na rozwiązanie tego problemu jest wybranie opraw montowanych w załamaniach stropu – szczególnie lamp, pozwalających na ukierunkowania światła w dowolną stronę. Seria lamp Technoline oferuje różne oświetlenie kierunkowe, które montowane w linii na załamaniu stropu i ściany pozwolą dobrze naświetlić przestrzeń, poprzez skierowanie reflektorków w dowolną stronę.
Często wybieranym przez klientów rozwiązaniem są także lampy wpustowe. Dają one możliwość ulokowania światła w strategicznych miejscach poddasza, dając doskonałe oświetlenie każdego zakamarku.
Skieruj światło w… górę
Nierówny sufit, który z jednej strony prezentuje trudność w dobraniu odpowiedniej lampy, jest jednocześnie silnym atutem poddasza, gdyż to właśnie on decyduje o szczególnym charakterze tej przestrzeni. Aby wyeksponować piękno pokoju możemy zdecydować się na oprawy, które skierują światło ku górze – poddasze uzyska w ten sposób niezwykle estetyczne podświetlenie wszelkiego typu krzywizn stropu i da ciekawy efekt światłocienia. Manipulując oświetleniem w ten sposób możemy udekorować nim nawet najbardziej nietypowy wewnętrzny układ poddasza. Idealne do tego typu zabiegów są kinkiety, które wysyłają strumień światła w górę i w dół. Stanowią doskonałe światło boczne. Możemy je zamontować nad kanapą, którą ulokowaliśmy na poddasz pod stropem, gdzie nie ma możliwości zawieszenia lampy sufitowej bądź wstawienia lampy stojącej. Kinkiety na poddaszu zagospodarują pozornie najbardziej niedostępne dla oświetlenia miejsca.
Zakamarki i wnęki
Trudno znaleźć poddasze wolne od rozmaitych wnęk. Czasem pojawią się w pokoju kolumny, dzielące przestrzeń na kilka części, czasem mamy do zagospodarowania nietypową wnękę, którą chcemy przeznaczyć np. na intymne miejsce do czytania, regał z kolekcją figurek czy domowy kwietnik. Aby przestrzeń ta nie tonęła w mroku, możemy dobrać kinkiet do zamontowania na ścianie, rzucający światło od góry lub lampę stojącą, która idealnie wpasuje się w krzywiznę pokoju. Umieszczając ją w kącie mamy możliwość ciekawego zagospodarowania wnęk poddasza, które będzie się prezentowało szczególnie pięknie, gdy wyłączymy pozostałe źródła światła, pozostawiając jedynie podświetlone wnęki. Niesamowity nastrój gwarantowany!