O czym pamiętać instalując wentylację w kotłowni domu?

O czym pamiętać instalując wentylację w kotłowni domu?

W wielu domach jednorodzinnych ogrzewanie budynku odbywa się za pomocą kotła. W takim przypadku konieczne jest stworzenie odpowiednich warunków do pracy urządzenia, a co za tym idzie, wykończenie kotłowni. Jednym z najważniejszych elementów jest właściwa wentylacja pomieszczenia ? dzięki niej możliwa będzie nie tylko skuteczna praca pieca, ale zapewni to również bezpieczeństwo mieszkańców.

Wentylacja w kotłowni jest niezbędna przez wzgląd na dwa aspekty. Po pierwsze dzięki niej dostarczany jest do pomieszczenia tlen, który jest wykorzystywany w procesie spalania. Po drugie wentylacja służy wymianie powietrza i wietrzeniu kotłowni. Oto kilka ważnych elementów, o których należy pamiętać, planując wentylację pomieszczenia, w którym będzie pracował piec.

Nie tyko grawitacja

Najpowszechniej stosowanym rodzajem wentylacji jest ta grawitacyjna. W tym przypadku wymiana powietrza odbywa się za pomocą przewodów kominowych, na skutek różnicy ciśnienia oraz temperatury. Niestety w przypadku kotłów o dużej mocy, zasilanych na paliwa stałe np. ekogroszek, taka wentylacja może okazać się niewystarczająca. W takim przypadku, aby piec dobrze pracował, a powietrze w pomieszczeniu było prawidłowo wymieniane, należy wykonać dodatkowy otwór nawiewu.

Dobrym rozwiązaniem jest usprawnienie wentylacji poprzez jej zmechanizowanie. Robi się to za pomocą wentylatorów, które instaluje się na lub w kanałach nawiewnych. W ten sposób w kotłowni powstaje nadciśnienie, które sprawia, że powietrze ?ucieka? ku górze do przewodów kominowych.

Dodatkowe zabezpieczenia

Niezależnie od tego, czy nasza kotłownia jest dobrze wentylowana, należy również zaopatrzyć się w dodatkowe zabezpieczenia. Chodzi tu naturalnie o czujniki czadu oraz dymu ? zawsze może zdarzyć się tak, ze jakiś element instalacji wentylacyjnej nagle zawiedzie i wymiana powietrza zostanie zaburzona. W takim przypadku w razie ulatniania się dymu lub czadu, urządzenie nas o tym ostrzeże. Ważne jest, aby czujnik znajdował się w kotłowni na wysokości wzroku  dzięki temu będziemy mogli łatwo zorientować się np. w stężeniu czadu wskazywanym na wyświetlaczu urządzenia.

Aby zapewnić sobie większą pewności co do skuteczności wentylacji, a co za tym idzie własnego bezpieczeństwa, należy postępować zgodnie z zaleceniami producentów kotłów.

Dodaj komentarz