Dom na wsi czy w mieście?

Dom na wsi czy w mieście?

Kiedy zdecydujemy się na zakup lub budowę domu, kolejna decyzja będzie dotyczyła wyboru lokalizacji. Ceny działek oraz nieruchomości z rynku wtórnego i pierwotnego mogą się od siebie diametralnie różnić, w zależności od miejscowości – zasada zazwyczaj jest taka, że im bliżej miasta tym ceny mocno pną się ku górze. Często jest tak, że w cenie małego domku w mieście, jesteśmy w stanie kupić olbrzymią posiadłość na małej wsi.

Co wybrać – dom na wsi czy w mieście?

No cóż, odpowiedź na to pytanie prosta nie jest. Decyzja o posiadaniu własnej nieruchomości to inwestycja zazwyczaj już na całe życie. Nie każdy będzie czuł się dobrze spędzając życie w mieście, z drugiej strony można dokładnie to samo powiedzieć o wsiach. W dużej mierze zależy to od naszych potrzeb, zainteresowań czy, bardziej materialnie, zasobów portfela czy zdolności kredytowych. Jeśli jesteśmy w stanie zrezygnować z udogodnień życia miejskiego na rzecz spokojnego życia na, zazwyczaj, większym metrażu, to dom na wsi będzie dla nas świetnym rozwiązaniem. Patrząc inaczej – jeżeli jesteśmy w stanie dać więcej za nieruchomość, by nie rezygnować z miejskiego życia, dom w mieście to coś dla nas.

Wady i zalety domu na wsi.

Zaczynając od wad, największymi wadami mieszkania na wsi są brak dogodnej komunikacji oraz mniejsza ilość sklepów. Połączenia autobusowe nie są zbyt częste, ale gdy jesteśmy zmotoryzowani – posiadamy samochód, wada ta istnieć dla nas nie będzie, lecz pojawi się w zamian inna – koszty oraz czas dojazdów. Nie każdy jest w stanie sobie pozwolić na dłuższe dojazdy do pracy, większych sklepów bądź z dziećmi do szkół i przedszkoli
Zalety jednak przyćmiewają wady – życie na wsi to cisza, wolność i spokój. Lepsze powietrze, więcej zieleni czy parki krajobrazowe dają nam możliwość wypoczynku w nieskażonym smogiem otoczeniu. Uważa się, że na wsi panuje bardziej rodzinna atmosfera – sąsiedztwo zazwyczaj jest ze sobą bardzo zżyte.
Również ceny nieruchomości czy działek są ogromną zaletą, domy na wsiach można kupić w bardzo atrakcyjnych, niskich cenach.

Wady i zalety domu w mieście.

Ogromne wady mieszkania w mieście to na pewno życie w biegu, hałas oraz zanieczyszczenia powietrza spalinami i smogiem. Nie każdy będzie się w stanie przyzwyczaić do miejskiego zgiełku. Wieczne korki, trudno dostępne (i drogie) miejsca parkingowe czy wszechobecne zatłoczenie ludzi nie każdemu przypadną do gustu.
Jednak miejskie życie ma również duże plusy, przede wszystkim jest nim łatwa dostępność i mała odległość do wszystkiego – od sklepów, rozrywkę, ośrodki oświatowe czy ośrodki zdrowia. Wspaniała komunikacja miejska praktycznie eliminuje potrzebę korzystania z samochodu. W mieście się jest również bardziej anonimowym, co niektórzy mogą uznać za wielką zaletę.

Dodaj komentarz