Najlepsze miejsce na zbudowanie domu

Najlepsze miejsce na zbudowanie domu

Podjąłeś już decyzję, że zamierzasz zbudować dom? To dopiero początek. Teraz dopiero przychodzi czas na podejmowanie prawdziwych wyborów. Najważniejszy z nich brzmi: gdzie go postawisz? Wybór odpowiedniego miejsca to nie lada wyzwanie – z kilku powodów. To często powtarzany banał, ale agenci nieruchomości mają całkowitą rację, mówiąc, że najważniejszym aspektem domu jest jego lokalizacja. Zwykle istnieją bardzo dobre powody, dla których kawałek łąki w jednym miejscu jest warty więcej niż kawałek łąki w innym. Oczywiście warto też pamiętać, że potrzeby i preferencje każdego z nas są nieco inne.

Jak znaleźć odpowiednią lokalizację?

Budowa domu nigdy nie jest tania, co może wciągnąć nas w wiele pułapek. Jedną z nich jest stałe myślenie o tym, ile Twój dom będzie wart za kilka lat. Prawdopodobnie jednak zamierzasz zbudować dom, który będziesz zamieszkiwał wraz ze swoją rodziną? Jeśli tak, ustalenie dokładnej wartości odsprzedaży nie powinno być Twoim najważniejszym zmartwieniem. Jeśli budujesz dom, w którym chcesz mieszkać, powinieneś skupić się na znalezieniu lokalizacji, która jest wygodna, bezpieczna oraz mieści się w Twoim budżecie. Są to kwestie, na które większość ludzi instynktownie zwraca uwagę, gdy wybierają oni lokalizację swojego domu. Zakładając, że wybierasz miejsce w ramach swojego budżetu, które obiektywnie spełnia wszystkie te aspekty, nie przejmuj się. Nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem za nią dobrej ceny, kiedy (i jeśli) będziesz gotowy do sprzedaży.

Komfortowe miejsce na dom

To, jak komfortowa będzie dla Ciebie lokalizacja, nie zawsze jest łatwo zdefiniować. Mają na to bowiem wpływ nie tylko wygoda i bezpieczeństwo, ale także preferowany styl życia. Wszyscy mamy różne gusta: niektórzy z nas uwielbiają przedmieścia, inni z kolei nie mogą spać bez ciągłego ulicznego gwaru. Jeszcze inni potrzebują przestrzeni, na której mogliby zasadzić drzewo, albo i cały ogródek. Większość ludzi z grubsza wie, gdzie chce się budować. Jeśli nie jesteś jeszcze w stu procentach pewien, spróbuj zastanowić się nad rzeczami, których najbardziej potrzebujesz aby czuć się w danym miejscu naprawdę komfortowo. Oczywiście weź też pod uwagę te rzeczy, których chcesz uniknąć.

Budowanie wyłącznie w celach inwestycyjnych to zupełnie inna para kaloszy – często dużo trudniejsza. Historyczne wahania cen i popyt na wynajem w okolicznych miejscowościach to tylko jeden z aspektów, jaki należy wziąć pod uwagę. Ważne są również planowane inwestycje w okolicy, prestiż danej okolicy, tempo rozwoju i ogólny stan lokalnego rynku. Jeśli chcesz wybrać strategiczną lokalizację pod nieruchomość inwestycyjną, musisz rozważyć wszystko znacznie dokładniej i zrozumieć, jak działa rynek, aby móc podjąć świadomą decyzję.

Jak sprawdzić komfort w danej lokalizacji?

Gdy wybierasz, gdzie zbudować dom, komfort to bardzo ważna kwestia. Pomyśl nie tylko o swoim własnym życiu, ale także o potrzebach reszty Twojej rodziny. Liczba kwestii, które sprawiają, że dana lokalizacja będzie dla Ciebie odpowiednia jest długa. Przede wszystkim są to jednak rzeczy, które ułatwiają dotarcie tam, gdzie trzeba. Dobra lokalizacja to też taka, w której wszystko, czego potrzebujesz znajduje się pod ręką. Wybierając miejsce na dom, weź pod uwagę choćby to, gdzie pracują główni żywiciele rodziny. Jak długo zajmie im dojazd do pracy – komunikacją miejską, samochodem lub rowerem? Zastanów się również, w którą stronę płynie ruch – w godzinach szczytu o wiele łatwiej poruszać się pod prąd, niż tam, gdzie wszyscy! Czy Twoje dzieci będą miały blisko do szkoły? Gdzie mieszka reszta Twojej rodziny i przyjaciół? Być może masz jakieś pasje lub hobby, które wymagają dojazdu. Czy będziesz mógł uprawiać je w swojej nowej okolicy? Ważne są też oczywiście rodzaje udogodnień, jakie znajdziesz w pobliżu. Są to np. supermarkety, parki, siłownie, restauracje, biblioteki, szpitale, stacje benzynowe i wiele innych. Najlepszym sposobem na określenie jakości życia w danej lokalizacji jest określenie, do jak wielu potrzebnych miejsc dojdziesz z niej pieszo.

Zbuduj dom w bezpiecznej okolicy

Oczywiście nie da się obiektywnie zmierzyć, jak bezpieczny jest dany obszar. Są jednak sposoby, by wyczuć charakter danej okolicy bez spacerowania o północy. W ten sposób dowiesz się, jakie problemy społeczne i ogólne zagrożenia tam występują. Można sprawdzić również statystyki przestępczości, które łatwo znaleźć w Internecie. Mogą one nakreślić całkiem realny obraz tego, jak bezpieczna może być dzielnica lub lokalizacja.

Dodaj komentarz