Przeglądając projekty domów jednorodzinnych, jednym z ważniejszych kryteriów naszego wyboru są koszty budowy domu. Jak wiadomo każdy element konstrukcyjny czy architektoniczny ma wpływ na kosztorys, dlatego tak ważne jest dokładne przeanalizowanie ich wszystkich wad i zalet.
W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, jakie walory mają stropy drewniane. Jednak domy jednorodzinne w swych projektach najczęściej zawierają stropy żelbetowe, a jednym z jego rodzajów jest strop monolityczny.
Stropy monolityczne są to stropy wylewane z żelbetu na pełnym deskowaniu. Architekt przedstawia w projekcie parametry, jakie muszą posiadać płyty żelbetowe. Projekt domu zawiera także informację o układzie zbrojenia, które zależy od tego, jaka rozpiętość posiada strop, jak i jakie obciążenia będzie przenosił. Układ zbrojenia może być krzyżowy bądź jednokierunkowy.
Deskowanie wykonywane jest bezpośrednio na placu budowy, a do ich wykonania stosuje się deski układane na belkach i podparte stemplami z drewna. Gotowe deskowanie wielokrotnego użytku, zrobione z blachy, sklejki czy belek, pozwoli nam zmniejszyć koszty budowy domu.
Z betonu zbrojonego wykonuje się płyty stropowe. Najczęściej jest to gotowa mieszanka betonu o odpowiedniej klasie surowca. Świeży beton znajdujący się już na placu budowy trzeba zagęścić oraz ochronić przed wpływem czynników atmosferycznych. W tym celu np. przykrywamy go folią, która chroni go przed deszczem bądź promieniami słońca.
Zalety i wady stropów monolitycznych
Wady stropów monolitycznych
Gotowe projekty domów, tzw. projekty powtarzalne, dają nam gwarancję, że stropy zaplanowane w nich przez architektów są profesjonalna konstrukcją. Stropy monolityczne wymagają od architekta dużej wiedzy, umiejętności i zaangażowania. Budowa domu musi być zgodna z tym, co zawiera projekt budowlany (zatwierdzony w pozwoleniu na budowę).
Przy wyborze warto zatem postawić na sprawdzone dokumentacje, gdyż projekt stropu musi być bardzo starannie i fachowo zrobiony.
Ekipa budowlana (jej wybór) to kolejny ważny punkt budowy naszego domu. Trudne oraz skomplikowane zbrojenie stropu i deskowanie, wymaga dużej staranności i rzetelności. Dlatego nie warto w tym wypadku oszczędzać na fachowej i doświadczonej ekipie budowlanej. Budowa stropu jest pracochłonna i, jak już pisaliśmy wcześniej, możemy zaoszczędzić czas i pieniądze wynajmując gotowe deskowanie.
Zalety stropów monolitycznych
Materiały budowlane z których budowane są stropy monolityczne, są łatwo dostępne i możemy je kupić w składach budowlanych, tartaku czy w betoniarni. Wpływa to naturalnie korzystnie na ceny materiałów budowlanych.
Koszt budowy domu obniża także to, że budowa stropu nie wymaga użycia maszyn budowlanych oraz ciężkiego sprzętu.
Zaletą jest także to, że strop monolityczny może posiadać nietypowy kształt. Jest to najlepsze rozwiązanie, gdy projekty domów zawierają niestandardowe kształty pomieszczeń. Nowoczesne domy bardzo często mają oryginalne bryły budynku i to w nich najczęściej stosuje się monolityczne stropy.
Wykańczanie wnętrza naszego domu jednorodzinnego to także spory wydatek. Dlatego też warto pamiętać, że strop monolityczny nie tworzy klawiszowania, czyli na stropie nie odznaczają się belki. Dzięki temu sufit jest gładki i wystarczy pokryć go cienką warstwą tynku.
Stropy te stosuje się budując domy z poddaszem lub domy piętrowe. Ważne jest także to, że charakteryzują się one bardzo dobrą izolacją akustyczną, dzięki czemu np. na parter nie dochodzą dźwięki z wyższych kondygnacji. Pozwala to na zachowanie odpowiedniego komfortu użytkowników.
Pamiętajmy, że stropy to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych domu. Dlatego tak istotne jest jego prawidłowe zaprojektowanie, a następnie odpowiednie wykonanie z zachowaniem wszystkich zaleceń konstruktora.