Śruby to elementy, z którymi większość z nas spotkała się w swoim życiu, ponieważ mają szerokie zastosowanie, także w produktach codziennego użytku. Warto wiedzieć, że aby wykonane za ich pomocą łączenia były trwałe, konieczny jest wybór elementu o określonych parametrach. Jak prawidłowo mierzyć śruby? Co oznaczają wymiary opisywane przez producentów?
Do czego stosuje się śruby?
Wspominano wcześniej, że śruby stanowią często spotykany element produktów codziennego użytku, ale także konstrukcji wszelkiego rodzaju. Pozwalają na wykonanie mocnych łączeń pomiędzy poszczególnymi elementami. Do ich montażu wykorzystuje się specjalnie przeznaczone do tego klucze lub śrubokręty. Zastosowania zróżnicowane jest na podstawie kształtu łba. Śruby mogą być wykorzystane m.in. do: budowy maszyn, w tym łączenia elementów narażonych na duże przeciążenia, w budownictwie nieruchomości, w hydraulice, w meblarstwie, w sprzęcie elektronicznym do zaczepiania różnego rodzaju lin, we wszelkiego rodzaju stojakach. Śruby mogą być także wykorzystywane do holowania oraz naciągania siatki. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to zamknięty katalog możliwości zastosowania śrub – wykorzystanie tych elementów łącznych jest wszechstronne i rozległe.
Co oznaczają wymiary śrub?
Śruby, jak każde inne elementy złączne, mają określone parametry, które je cechują. Są to: średnica, długość oraz skok gwintu, jednak dwa pierwsze są najbardziej istotne. Śruby, ich wymiary, sprawdź na www.incop.pl, w przypadku rozmiaru M6x30 średnica elementu wynosi 6 milimetrów, a jego długość 30 milimetrów. Prawidłowe dopasowanie wymiaru śruby do potrzeb pozwala nie tylko na uzyskanie pewnego, mocnego łączenia, ale i wygląda estetycznie. Dodatkowo zastosowanie zbyt długiego modelu wypływa negatywnie na bezpieczeństwo – wystająca część może zahaczyć o ubranie czy spowodować skaleczenie na skórze.
Jak mierzyć śruby?
Mierzenie śrub wydaje się pozornie trudnym zajęciem, jednak przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi sprawdzenie ich wymiarów będzie proste nawet dla laika. Bardzo ważnym aspektem jest to, że nie należy wykorzystywać do dokonania pomiarów linijki czy oceniać ich „na oko”. Aby dokładnie zmierzyć śrubę, wykorzystać należy suwmiarkę. Na rynku znaleźć można kilka typów tego urządzenia, mniej lub bardziej zaawansowanych technologicznie, jednak ich dokładność to zazwyczaj około 0,01 lub 0,02 milimetra. Aby zmierzyć średnicę gwintu śruby, warto pamiętać, że producenci podają jej zewnętrzną wartość. Zmierzyć należy obszar pośrodku. W celu do dokładnego zmierzenia długości śruby należy pamiętać o rozróżnianiu dwóch typów – o łbie płaskim oraz o łbie stożkowym. W pierwszym przypadku mierzony jest jedynie sam trzpień, z kolei w drugim – cała śruba, łącznie z łbem. Skok gwintu to nieco rzadziej sprawdzany i mierzony parametr, podczas wyboru elementów złącznych tego rodzaju, jednak warto wspomnieć, że jest to przesunięcie osiowe na jednym obrocie śruby, czyli odległość pomiędzy poszczególnymi rowkami trzpienia gwintu. Aby dokonać pomiar jak najdokładniej, warto zmierzyć suwmiarką odległość pomiędzy 10 „nitkami” i podzielić ją przez 10, a nie starać się zmierzyć odległość pomiędzy poszczególnymi elementami.