W dzisiejszych czasach nie sposób znaleźć mieszkanie, dom czy firmę bez instalacji elektrycznej. Jest to element sieci niskiego napięcia, który stanowi układ przewodów dostarczających prąd w budynku. Ze względu na sposób prowadzenia okablowania wyróżnić możemy instalacje wtynkowe, podtynkowe oraz natynkowe. Ich dobór dokonywany jest przez specjalistów podczas wykonywania poszczególnych prac montażowych.
Kto wykonuje instalacje elektryczne dla domów?
Prawidłowe okablowanie domu jest pracą nie tylko żmudna, ale i trudną oraz niebezpieczną. W związku z tym warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanych specjalistów podczas wykonywania instalacji elektrycznej lub jej naprawy. Elektrycy powinni ukończyć kurs SEP G1 oraz zdać egzamin poświadczający wiedzę i umiejętności, które są niezbędne do wykonywania sieci niskiego napięcia. Uprawnienia mogą obejmować eksploatację oraz dozór urządzeń, instalacji oraz sieci elektroenergetycznych, są one ważne przez 5 lat od daty zdania egzaminu. Aby je zdobyć, konieczne jest wykształcenie minimum podstawowe oraz pełnoletność. Instalacje elektryczne niskoprądowe wykonają specjaliści Steiger Team, którzy posiadają nie tylko uprawnienia, ale i wiedzę oraz doświadczenie pozwalające na terminowe i dokładne wykonanie prac.
O czym pamiętać okablowując dom?
Wykonując instalacje elektryczne dla domów, warto znać pewne zasady. Przede wszystkim jest to dobór przewodów. W większości domów zastosowanie mają kable płaskie, które umieszcza się w tynku za pomocą plastikowych uchwytów lub w przypadku grubszych elementów aluminiowymi blaszkami. Druga metoda jest przeprowadzenie okablowania w elastycznych rurkach z tworzywa sztucznego w głębi muru. Układanie instalacji elektroenergetycznej przeprowadzane jest w pionie i poziomie (po skosie jest niedopuszczalne!). Zastosować można układ od gniazdka do gniazdka, jak i pętlowy. Warto pamiętać o odpowiednich odległościach od krawędzi drzwi oraz okien, a także odległości od przewodów gazowych i źródeł ciepła. Nie wolno układać okablowania poniżej poziomu rur kanalizacyjnych oraz wodociągowych. Łączenie przewodów dopuszczalne jest jedynie w przeznaczonych do tego puszkach za pomocą złączek. W miejscach szczególnie narażonych na zachlapanie konieczne jest użycie elementów odpornych na wilgoć.
Dlaczego prawidłowy montaż instalacji elektrycznej jest ważny?
Prawidłowy montaż instalacji elektrycznej to jedna z ważnych kwestii podczas budowania, jak i remontowania domu. Wynika to z faktu, że brak sumienności w czasie pracy nad tworzeniem okablowania może wywołać szereg nieprawidłowości. Przede wszystkim błędnie wykonane działania mogą doprowadzić do uszkodzenia odbiorników prądu, czyli urządzeń elektrycznych, dochodzi do przeciążeń. Warto także podkreślić, że nieprawidłowy układ kabli może zostać uszkodzony podczas innych prac remontowo-budowlanych. Wadliwa instalacja stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia – może doprowadzić do pożaru oraz porażenia prądem.