Ile jest stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce?

Ile jest stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce?

Jak wynika z danych, na koniec grudnia 2021 roku w Polsce zarejestrowane było 38.001 osobowych oraz 1657 samochodów dostawczych z napędem elektrycznym. Poprzedni rok był rekordowy w naszym kraju pod względem zainteresowania pojazdami napędzanym i prądem. Gdzie można znaleźć stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce? Ile ich jest?

Rodzaje stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Na rynku znaleźć można 2 rodzaje stacji ładowania pojazdów elektrycznych. A mianowicie ogólnodostępne, posadawiane w miejscach publicznych oraz przydomowe, które cieszą się coraz większą popularnością. Dodatkowo wyróżnić można urządzenia wolne, które ładują pojazdy zmiennym prądem o niskiej mocy, średnio szybkie o większej mocy energii, jak i szybkie przesyłające prąd stały o mocy około 50 kW. Na rynku dostępne są także ultraszybkie stacje ładowania pojazdów, które wykorzystują moc 100 kW oraz 300 kW, jednak nie są one aktualnie stosowane w Polsce. Biorąc pod uwagę sposób montowania, wyróżnia się „ładowarki” stojące oraz wiszące. Dobór właściwego urządzenia gwarantuje wysoką efektywność zastosowanego rozwiązania. Kto zajmuje się doradztwem oraz montażem? Efektywne stacje ładowania samochodów elektrycznych zbudujesz z Sigma Polska, firmą, która bazuje na urządzeniach najlepszych producentów z kraju i świata, by móc dopasować je do potrzeb i możliwości każdego z klientów, w tym inwestorów.

Ile jest stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce? Gdzie z nich skorzystać?

Ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych to urządzenia, z których chętnie i często korzystają posiadacze tzw. elektryków oraz hybryd. Pod koniec grudnia 2021 r. w naszym kraju funkcjonowało ich 1932, wyznaczono 3784 punkty zasilania pojazdów. Oznacza to, że na jedno miejsce do ładowania pojazdu statystycznie przypada nieco ponad 10 samochodów elektrycznych. Największe zainteresowanie tego typu samochodami zauważyć można w dużych miastach wojewódzkich. Oznacza to, że musi znaleźć się tam więcej stacji ładowania. Najwięcej zlokalizowane jest w: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi czy Gdańsku. Warto także podkreślić, że na 2022 rok planowane jest wzmożone wdrażanie ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów w całej Polsce. Urządzenia te zazwyczaj lokowane są: w miejscach obsługi podróżnych, na stacjach benzynowych, przy centrach handlowych, salonach samochodowych, w centrach miast (np. przy rynku), przy hotelach, w okolicy biurowców, ale także na obrzeżach miast.

Czy warto zainwestować w domową stację ładowania pojazdów?

Mimo szerokiej dostępności miejskich „ładowarek” domowa stacja ładowania pojazdów staje się coraz częściej ponoszoną przez naszych rodaków inwestycją. Koszt zakupu urządzenia oraz jego montażu to około 5.000 zł. Za tą cenę otrzymuje się możliwość bezpiecznego ładowania pojazdu o dowolnej porze, np. w nocy w czasie snu. Nie traci się również czasu na dojazd do miejskiego punktu czy poszukiwanie wolnego urządzenia. Warto także zaznaczyć, ze bardzo często montowane w domach „ładowarki” naładują pojazdy w krótszym czasie niż standardowe punkty zasilania. Rozwiązanie to może być bardzo korzystne finansowo, zawłaszcza, gdy stacja ładowania pojazdów zasilana będzie instalacją fotowoltaiczną lub, gdy ładowanie pojazdów będzie odbywać się w czasie niższego kosztu korzystania z prądu dostarczanego przez dostawcę.

Dodaj komentarz