Przydomowe szambo. O czym pamiętać przed zakupem?

Przydomowe szambo. O czym pamiętać przed zakupem?

Mieszkańców miast i terenów wchodzących w skład aglomeracji miejskich problem odprowadzania nieczystości właściwie nie interesuje – na tych obszarach za gospodarkę ściekami odpowiada komunalna sieć kanalizacyjna. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja we wsiach i mniejszych miejscowościach, gdzie jedynym praktycznym rozwiązaniem jest przydomowe szambo. Jego eksploatacja może być jednak zarówno wygodna, jak i atrakcyjna ekonomicznie, wystarczy dobrze przygotować się do realizacji inwestycji.

Jaka pojemność szamba?

Podstawową kwestią bezpośrednio wpływającą zarówno na komfort użytkowania, jak i poziom wydatków jest odpowiednie dobranie pojemności szamba do realnych potrzeb. Dlaczego jest to tak ważne? Zbyt małe szambo wymusi na właścicielach częstsze zamawianie wozu asenizacyjnego, a każda tak wizyta to przecież określony wydatek. Z drugiej strony zbiornik przewymiarowany nie będzie posiadał odpowiednich warunków pracy. Należy również pamiętać, że o ile budowa przydomowego szamba, którego pojemność nie przekracza 10 metrów sześciennych, wymaga jedynie zgłoszenia w starostwie lub urzędzie miasta, to instalacja większych zbiorników wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę, a inwestycje przekraczające 50 m3 są traktowane indywidualnie i w takim wypadku konieczne jest uzyskanie akceptacji od wojewódzkiego inspektora sanitarnego. 10m3 to zdecydowanie najpopularniejsza pojemność zdolna zaspokoić standardowe potrzeby czteroosobowej rodziny.

Szambo betonowe czy plastikowe?

Po określeniu wielkości szamba czas na właściwy wybór zbiornika. Na rynku dominują dwa typy szamb – betonowe i plastikowe. Na pierwszy rzut oka zbiorniki plastikowe mogą wydawać się łatwiejsze w instalacji, powinny zatem być także tańsze. Okazuje się jednak, że to nieprawda. Niska waga szamb wykonanych z tworzyw sztucznych jest wprawdzie pewnym ułatwieniem na etapie transportu, jednak już montaż może okazać się zdecydowanie trudniejszy i bardziej czasochłonny niż w przypadku rozwiązań betonowych. Lekka konstrukcja wymaga zastosowania specjalnych kotw, odpowiedniego przygotowania wykopu oraz właściwego zabezpieczenia warstwy zewnętrznej. W przeciwnym wypadku wody gruntowe mogą doprowadzić do wypchnięcia zbiornika na powierzchnię. Takie ryzyko nie występuje w przypadku ciężkich szamb betonowych, a ich zbrojona konstrukcja zapewnia dużo większą trwałość. W ostatecznym rozrachunku okazuje się, że szamba betonowe są nie tylko znacznie tańsze w zakupie i montażu, ale też gwarantują zdecydowanie dłuższy okres bezproblemowej eksploatacji.

 

Gdzie umieścić szambo na działce?

Posadowienie zbiornika na nieczystości wymaga przemyślenia, musi też być zgodne z normami prawnymi. Określają one minimalne odległości, które muszą być zachowane między szambem a budynkami oraz granicami posesji. W przypadku szamba o pojemności 10 m3 lub mniejszej wynoszą one dla zabudowy jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacyjnej:

  • 5 metrów od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz do magazynów produktów spożywczych,
  • 7,5 metra od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego,
  • 15 metrów od studni.

Wykop powinien mieć głębokość pozwalającą na uzyskanie co najmniej 2% spadku na linii od ujścia domowej instalacji sanitarnej do wpustu zbiornika.

Zastosowanie powyższych wskazówek oraz wybór dobrej jakości szamba betonowego pozwoli na osiągnięcie maksymalnej satysfakcji oraz wysokiego komfortu eksploatacyjnego. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z oferty sprawdzonego producenta zbiorników – zyskamy nie tylko potwierdzoną certyfikatami jakość, ale też wsparcie merytoryczne na każdym etapie inwestycji.

Dodaj komentarz