Sieci preizolowane – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Sieci preizolowane – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Wiele osób z pewnością już stało bądź w ciągu swojego życia stanie przed różnymi dylematami podczas zakładania w domu lub mieszkaniu różnego rodzaju instalacji, w tym wodociągowych czy CO. Podjęcie błędnej decyzji może okazać się później bardzo kosztowne. W takim razie na co zwracać uwagę przy wyborze sieci preizolowanej, aby przez wiele lat działała sprawnie i wydajnie baz żadnych problemów?

Dlaczego nie warto oszczędzać na sieciach preizolowanych?

Sieci preizolowane to jeden z najważniejszych składników sprawnego funkcjonowania każdego domu, instytucji czy zakładu produkcyjnego. Niekiedy oszczędzamy na nich, ponieważ wolimy na przykład zakupić ładniejsze kafelki czy bardziej elegancką kanapę, ale nie jest to dobre rozwiązanie.

Tanie, kiepskiej jakości rury pierwotnie mogą faktycznie oznaczać mniejsze koszty założenia instalacji CO czy wodociągowej, ale ostatecznie prawdopodobnie okażą się droższe. Dlaczego? To, co zaoszczędzimy na gorszych rurach (a często nawet więcej) wydamy na naprawy, rozwiązywanie problemów i awarii czy różnorakie poprawki.

Na dłuższą metę oszczędzanie na sieciach preizolowanych więc się po prostu nie opłaca, zarówno biorąc pod uwagę kwestie finansowe, jak i nasz czas oraz energię. Zamiast później się frustrować, lepiej od razu zainwestować w rury dobrej jakości.

Rury dobrej jakości, czyli jakie?

Dobrej jakości rury powinny być stworzone ze sprawdzonych, wytrzymałych materiałów. Kluczowych aspektem jest ich trwałość i żywotność – nie chcemy w końcu musieć później się martwić, jak długo instalacja wytrzyma. Bardzo istotna jest także kwestia strat ciepła.

Jeśli mamy do czynienia z rurami opartymi na innowacyjnej technologii, wyprodukowanymi przez rzetelną firmę, możemy oczekiwać znacznego zmniejszenia strat ciepła i w związku z tym większej wydajności oraz ekonomiczności całej instalacji.

Ważne jest również, aby rury były elastyczne, aby ich montaż nie sprawiał dużego problemu i nie zajmował zbyt wiele czasu, nawet w trudno dostępnych miejscach.

Dobrze dobierz typ, rozmiar i ilość metrów bieżących

Rury można podzielić na wiele kategorii, na przykład na podstawie tego, do czego są przeznaczone: czy tylko do wody ciepłej, tylko do zimnej, a może do obu. Występują też w różnych rozmiarach, począwszy od rur bardzo niewielkich, po rury wręcz ogromne. Tylko odpowiednie dobranie typu i rozmiaru rur sprawi, że rzeczywiście sprawdzą się one w naszym domu lub mieszkaniu.

Jeśli nie mamy pojęcia, jak się zabrać za dopasowanie odpowiednich rur, warto poprosić o pomoc eksperta, a nie zgadywać. W doborze właściwych materiałów pomoże nam z pewnością specjalista, który będzie instalację montował. Jeśli planujemy robić to samodzielnie, możemy zwrócić się do przedstawiciela producenta, od którego chcemy zakupić rury. Prawdopodobnie chętnie będzie on nam służył radą i wsparciem.

W cennikach rur spotkamy się zwykle z ceną za 1 metr bieżący rury. Musimy więc dobrze wymierzyć, jak długie rury są nam potrzebne, żeby niepotrzebnie nie przepłacić bądź co gorsza nie skończyć ze zbyt krótkimi rurami, co doprowadzi do frustracji i przerwie nam rytm pracy.

Sieci preizolowane – podsumowanie

Wiemy już, czym kierować się i na co zwracać uwagę podczas wyboru sieci preizolowanych. Warto nie wykonywać go na oślep, a poświęcić chwilę na to, żeby dokładnie zapoznać się z ofertą danego producenta i zakupić wartościowy, wysokiej jakości produkt. Oszczędzimy sobie w ten sposób wiele nerwów i wydatków w przyszłości.

Dodaj komentarz