Na czym polega legalizacja gaśnic i kiedy najlepiej ją wykonać?

Na czym polega legalizacja gaśnic i kiedy najlepiej ją wykonać?

Na czym polega legalizacja gaśnic i kiedy najlepiej ją wykonać?

Posiadanie gaśnicy samochodowej to obowiązek każdego kierowcy samochodu osobowego, który porusza się po polskich drogach. Kodeks drogowy, jak i również przepisy Prawa ruchu drogowego nakazują posiadać co najmniej 1 kg środka gaśniczego. Teoretycznie powinien on zostać umieszczony możliwie blisko kierowcy, ewentualnie wewnątrz przestrzeni do przewozu osób.

Samo posiadanie gaśnicy samochodowej to jednak nie wszystko. Ważne jest również to, aby miała ona ważny okres gwarancji producenta, a także okres przeglądu technicznego. Wbrew pozorom te dwa okresy nie są ze sobą zbieżne.

Czym jest okres gwarancji producenta w gaśnicy samochodowej?

W przypadku gaśnic samochodowych okres gwarancji producenta to najprościej mówiąc czas, w którym producent gwarantuje niezawodne działanie sprzętu gaśniczego. Gwarancja dotyczy najczęściej 5 lat, a w czasie okresu jej ważności gaśnica nie ma prawa nie zadziałać.

Kupując gaśnice samochodowe, warto zwracać uwagę na datę okresu gwarancji. W stacjonarnych sklepach dość często sprzęt ten leży przez długi czas, a to niestety skraca okres gwarancyjny, który od kupienia przecież się nie wydłuży. Dłuższy okres gwarancji to zatem dłuższy spokój kierowcy.

Okres legalizacji gaśnic to nie to samo co okres gwarancji producenta

Producenci udzielają gwarancji na swoje urządzenia pod warunkiem wykonywania ich przeglądów technicznych w autoryzowanych punktach serwisowych. Listę autoryzowanych punktów znajdziemy na stronie internetowej producenta.

Podczas przeglądu technicznego sprawdzany jest stan zbiornika, zaworu, ciśnienie, szczelność, ilość i stan środka gaśniczego. Zweryfikowanie jej sprawności i ewentualna naprawa, pozwoli na bezpieczne korzystanie ze sprzętu. Aby poznać więcej szczegółów dotyczących legalizacji gaśnic, warto odwiedzić stronę https://pol-poz.pl/jak-czesto-robic-legalizacje-gasnic, na której wszystko zostało szczegółowo wyjaśnione.

Legalizacja gaśnicy – na ile i za ile?

Okres ważności legalizacji gaśnic jest jednak krótszy niż okres ważności gwarancji producenta. Legalizacja ważna jest na 12 miesięcy – po upływie tego okresu należy zanieść urządzenie na przegląd techniczny. W ramach tej czynności specjalista określi, czy Twoja gaśnica nadaje się do użytku. W razie konieczności wykona naprawę, dzięki której sprzęt zostanie dopuszczony do użytku.

Koszt wykonania legalizacji urządzenia gaśniczego to ok 10-15 złotych, które należy wykonać po to, aby mieć pewność, że w przypadku zagrożenia życia mamy niezawodny sprzęt. Badanie techniczne sprzętu można wykonać już przy zakupie – pod warunkiem że dokonujemy go w specjalistycznej firmie. Wówczas jest to tzw. przegląd zerowy, ważny na rok czasu.

Dodaj komentarz