Frezowanie aluminium – na czym polega?

Frezowanie aluminium – na czym polega?

Jednym z najważniejszych materiałów wykorzystywanych w przemyśle jest aluminium. Metal ten jest nie tylko lekki, ale również wytrzymały, dlatego tak chętnie wybierany jest podczas przygotowywania różnego rodzaju elementów. Powszechnie stosowanym procesem obróbki aluminium jest jego frezowanie. Na czym ono polega i jakie są jego zasady?

W przemyśle wykorzystuje się różne rodzaje metali – każdy z nich posiada inne właściwości i w związku z tym sprawdza się w różnych kategoriach przemysłu. Aluminium to zaraz obok stali jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów. Wszystko dzięki temu, że jest trwały, lekki, a jednocześnie plastyczny. Zanim jednak elementy aluminiowe zostaną użyte w różnego rodzaju urządzeniach, maszynach i pojazdach, muszą zostać poddane obróbce. Cenną techniką obróbki tego metalu jest frezowanie aluminium, które gwarantuje nadanie odpowiedniego wyglądu oraz właściwości. Wspomniane właściwości aluminium to niejedyne jego zalety. Co sprawia, że aluminium cieszy się tak dużą popularnością w przemyśle? W jaki sposób przebiega frezowanie aluminium?

Dlaczego aluminium jest tak chętnie wykorzystywane w przemyśle?

Stop glinu nazywany również aluminium to materiał, który posiada mnóstwo atutów. Oprócz wspomnianej już wytrzymałości oraz plastyczności, cechuje się on również odpornością na wilgoć i promieniowanie słoneczne. Elementy wykonane z aluminium mogą więc być bez obaw wystawione na działanie czynników atmosferycznych. Niestraszna im korozja. Co więcej, aluminium jest podatne na każdy rodzaj obróbki skrawaniem, w tym również frezowanie. Dzięki właściwościom aluminium jest to łatwy proces. Oprócz tego aluminium jest przyjazne dla środowiska, ponieważ możemy poddać je recyklingowi.

Zasady frezowania aluminium

Aby aluminiowe elementy w pełni odpowiadały naszym wymaganiom, muszą zostać poddane obróbce z zachowaniem pewnych zasad oraz warunków. Nie inaczej jest w przypadku frezowania. Wysoka elastyczność aluminium to atut, który podczas pracy z tym materiałem może jednak powodować pewne trudności. W trakcie frezowania należy uważać na to, by nie powstały niechciane odkształcenia. Podczas tego procesu niezbędne jest oczywiście posiadanie odpowiednich narzędzi umożliwiających zastosowanie dużych prędkości obrotowych i zachowanie jak największej precyzji. Odpowiednie ustawienie parametrów pracy jest kluczem do uzyskania elementu o zadowalającym kształcie. Bezwzględnie należy kontrolować chociażby temperaturę, jaka powstaje w trakcie frezowania. Zbyt wysoka może doprowadzić do zmian w strukturze, a nawet topienia się materiału.

Dodaj komentarz