Palety, czyli tani sposób na niepowtarzalne meble

Palety, czyli tani sposób na niepowtarzalne meble

Wystrój wnętrza jest bardzo ważną sprawą dla każdego z nas. W końcu od wyglądu pomieszczenia, w którym przebywamy na co dzień, bezpośrednio zależy nasze samopoczucie. Duże znaczenie mają więc meble, które można dopasowywać samemu do pomysłu na dekorację wnętrza. W ostatnim czasie bardzo popularne w polskich salonach stały się meble z palet, które bardzo łatwo modyfikować i stylizować wnętrze z ich użyciem, jednocześnie nieco zaoszczędzając dzięki niskim kosztom ich zakupu. Meble z palet wymagają pewnego nakładu własnej pracy, lecz przy odrobinie kreatywności i dobrego smaku mogą stać się bardzo efektownymi elementami w pomieszczeniach.

Paleta z drewna – czym jest?

Dla tych, którzy nie mieli styczności z paletami, przedstawiamy czym one są. Palety to dość duże płaszczyzny, na których ustawia się różne produkty, na przykład materiały budowlane lub duże ilości towarów w supermarketach. Są dopasowane wymiarami do wózków widłowych, dlatego ułatwiają, czy wręcz umożliwiają transport towarów na magazynach i w dużych sklepach. Najpopularniejsze są wciąż palety wykonane z drewna, jednak powoli są zastępowane ich odpowiednikami wykonanymi z tworzyw sztucznych.

Meble z palet – jak je wykonać?

Pierwszym krokiem jest zdobycie odpowiednich palet. Możemy zakupić zarówno nowe, jak i używane. Dostępne są także różne rozmiary, które powinniśmy wziąć pod uwagę w zależności od przeznaczenia mebla. Przykładowo, do wykonania łóżka mogą przydać się większe, zaś na stolik lub szafkę nocną – mniejsze, ale z większą ilością desek.

Po zakupieniu palet należy je przygotować, by mogły zostać wykorzystane jako meble. Ich głównym przeznaczeniem jest transport towarów na magazynach, dlatego mogą być zabrudzone i nierówne. W celu ich wyrównania i pozbycia się drzazg przyda się papier ścierny, najlepiej w komplecie ze szlifierką, która znacznie skróci czas naszej pracy. Szlifowanie wykonujemy do momentu, gdy zobaczymy jasne, zdrowe drewno, znajdujące się pod zewnętrzną warstwą.

Po oczyszczeniu i wyrównaniu, należy wykończyć powierzchnię drewna przy użyciu farb i lakierów. Jeżeli chcemy zachować wygląd drewna, możemy wykorzystać sam przezroczysty lakier. Rysunek drewna pozostawią także takie substancje, jak bejca i lakierobejca. Gdy chcemy uzyskać meble w określonym, jednolitym kolorze, mogą się przydać farby do malowania drewna – nie trzeba pokrywać ich dodatkową zewnętrzną warstwą lakieru, chyba, że celem jest uzyskanie błyszczącej i połyskliwej powierzchni.

Końcowym etapem jest montaż gotowych mebli. Palety (lub ich fragmenty) służą za elementy składowe, zaś do ich połączenia zależnie od potrzeby używamy wkrętów, gwoździ i kątowników, zaś meble można wyposażyć w elementy dodatkowe, jak na przykład kółka lub zawiasy. Meble mogą być przeznaczone do umieszczenia w pomieszczeniach w domu lub w ogrodzie, zaś w samych projektach ogranicza nas jedynie kreatywność i pomysłowość. Niezależnie od przeznaczenia, będą one stanowić oryginalne, trwałe, solidne i przede wszystkim tanie elementy wystroju, ukazujące charakter własnoręcznej pracy.

Dodaj komentarz