Czy to pchła, czy pluskwa? Jak wygląda pluskwa, a jak pchła?

Na pierwszy rzut oka ludzka pchła oraz pluskwa domowa to identyczne pasożyty żerujące na człowieku. Łączy je to, że obydwie żywią się zwierzęcą lub ludzką krwią, dlatego tak chętnie zamieszkują nasze domy. Tacy współlokatorzy nie są jednak przez nikogo mile widziani, zwłaszcza że na skórze każdego, kogo ugryzą, pozostawiają uciążliwe i bolesne ślady.

Czy to pchła, czy pluskwa — jak odróżnić te dwa pasożyty?

Widząc niewielkiego, ciemnego pasożyta w domu, często zadajemy sobie pytanie: czy to pchła, czy pluskwa? Trudno jednak samodzielnie to ocenić, zwłaszcza jeżeli dotychczas nie mieliśmy do czynienia z żadnym z tych pasożytów. Ludzka pchła jak i pluskwa domowa wywołują przy tym identyczne objawy po ugryzieniu. Niemniej jednak istnieją pewne cechy, na które można zwrócić uwagę, aby pomóc odróżnić te dwa pasożyty.

Przy ocenie zwraca się uwagę na ich:

  • rozmiar. Pchły są zazwyczaj mniejsze niż pluskwy. Pchły mają spłaszczone ciała, które umożliwiają im łatwe przemieszczanie się w futrze zwierząt. Pluskwy są bardziej owalne i mogą być większe od pcheł;
  • wybranego żywiciela. Pchły są częściej związane z żywicielami zwierzęcymi, takimi jak psy, koty i inne ssaki. Pluskwy mogą atakować zarówno ludzi, jak i zwierzęta, a ich obecność może być związana z miejscami sypialnymi;
  • miejsce występowania. Pchły mogą być bardziej aktywne na otwartych przestrzeniach, na przykład w trawie lub na zewnątrz. Pluskwy zwykle preferują cieplejsze i ciemniejsze obszary, takie jak łóżka, tapicerka mebli i inne kryjówki;
  • objawy ukąszenia. Jeśli masz podejrzenia dotyczące obecności pcheł lub pluskiew w swoim otoczeniu, lub na swoim ciele, warto skonsultować się z weterynarzem lub specjalistą ds. zwalczania szkodników, aby uzyskać dokładną diagnozę i odpowiednie środki zaradcze.

Co robić, jeśli wiesz, że w Twoim domu są pchły lub pluskwy?

Jeśli podejrzewasz lub wiesz, że w Twoim domu są pchły lub pluskwy, nie czekaj. Lepiej od razu skontaktować się z profesjonalną firmą, której specjaliści potwierdzą, czy masz do czynienia z pchłą lub pluskwą, a po tym zajmą się likwidacją pasożytów.

Taką firmą jest np. działająca na terenie województwa kujawsko-pomorskiego firma 3D Hermmeling. Jest to sprawdzona firma z doświadczeniem w eliminacji wszelkich pasożytów oraz gryzoni w domu lub przestrzeni publicznej. Pracujące w niej osoby wykonają dezynsekcję fizyczną lub chemiczną, dzięki której Twój dom znowu będzie bezpiecznym miejscem.

Dodaj komentarz