4 najważniejsze czynniki decydujące o wyborze miejsca zamieszkania

4 najważniejsze czynniki decydujące o wyborze miejsca zamieszkania

Wybór miejsca zamieszkania to jedna z najważniejszych decyzji, większość podejmuje ją tylko raz w życiu. Sprawa jest poważna i trzeba dokładnie przemyśleć, co nam i naszej rodzinie będzie bardziej odpowiadało. Preferencje są kluczem do właściwego wyboru w tej dziedzinie, nie można bowiem wskazać obiektywnie lepszego rozwiązania. Nie pomoże nam nawet statystyka i sugerowanie się głosem większości, ponieważ połowa społeczeństwa mieszka w domach, a druga połowa w mieszkaniach. Trzeba więc decydować samemu. Aby pomóc w rozważaniach, przygotowaliśmy listę punktów, które warto przemyśleć.

Tak mieszkanie, jak i dom wolnostojący, mają swoje zalety, ale i w niektórych aspektach ograniczają właściciela. Postaramy się przybliżyć najważniejsze z nich, by ułatwić przemyślenia konieczne przy podejmowaniu decyzji.

1. Koszty – to zdecydowanie najważniejszy i budzący najwięcej kontrowersji temat. Ceny domów i mieszkań zależą najczęściej od lokalizacji, jednak gdy ktoś ma stosunkowo nieduży budżet, zdecydowanie łatwiej znajdzie tanie mieszkanie niż tani dom w dobrym stanie i niedużej odległości. Ważne są też koszty utrzymania. W mieszkaniu składa się na nie czynsz, często wysoki, oraz media. W domu jednorodzinnym płacimy “tylko” media i koszty ogrzewania zimą. Wydawałoby się więc, że dom jest tańszy w bieżącym utrzymaniu, jednak jest to prawda tylko w przypadku nowych, odpowiednio izolowanych termicznie domów. Najnowsze technologie sprawiają, że domy mają niemal zerowe zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. Starsze budynki są często studnią bez dna i pochłaniają dużą ilość pieniędzy w okresie zimowym. Jednak uwzględnić należy także okazyjne wydatki, jak np. remonty, które w domach bywają znacznie droższe i wiążą się najczęściej z wydatkami rzędu tysięcy złotych, a także koszty utrzymania przestrzeni dookoła – koszenie trawy czy odśnieżanie.

2. Lokalizacja – zalety mieszkania w centrum miasta są dla wielu z nas nieocenione. Bliskość sklepów, centrów handlowych i kulturalnych, szkół itp. pozwala zaoszczędzić dużo czasu i bardziej zżyć się z otoczeniem. W tej kategorii “wygrywają” mieszkania – są one znacznie bliżej centrum miasta, niż usytuowane na obrzeżach domy. Mieszkając w mieszkaniu nie musimy przejmować się tym, że o godzinie 22 nabrała nas ochota na wyjście do klubu, kilka minut spaceru czy podróży komunikacją miejską i już jesteśmy na miejscu. W przypadku domów podróż do centrum to niejednokrotnie wyprawa, wymagająca użycia samochodu i kilkudziesięciominutowego przejazdu.
Mieszkanie to lokum, do którego mniej się przywiązujemy – dom najczęściej ma się jeden przez całe życie, natomiast mieszkanie dużo łatwiej zmienić. Ważną kwestią są też sąsiedzi – bywają różni pod względem charakteru, a w blokach są “za ścianą”, tuż obok, podczas gdy dom daje możliwość odizolowania się od nich. Z drugiej strony, sąsiedzkie grille i pomaganie sobie w potrzebie (np. odśnieżanie chodnika, odwożenie dzieci do szkoły) zbliżają życzliwych sobie sąsiadów dużo bardziej niż “dzień dobry” powiedziane w windzie.

3. Przestrzeń – mieszkania najczęściej są znacznie mniejsze od domów. Nie ma w ich przypadku mowy o basenie czy korcie tenisowym w ogrodzie (czy w zasadzie samym ogrodzie), bardzo trudno jest wygospodarować miejsce na biblioteczkę, kino domowe lub osobny gabinet do pracy. Zmusza nas to do korzystania z miejsc przeznaczonych do rozwijania zainteresowań, jak biblioteki i ośrodki sportowe i generuje koszty z tym związane. Jednak z drugiej strony, w drugim przypadku dużo łatwiej jest o kontakt z ludźmi, ponieważ jest on niejako wymuszony, choć zazwyczaj możemy traktować go jako bonus. Dla niektórych ważna jest także sprawa domowego zwierzaka – ze względu na dostępną przestrzeń, dużo łatwiej mieć zwierzątko w domu, niż w mieszkaniu.

4. Praca – w utrzymanie domu trzeba włożyć znacznie więcej czasu i energii. Pielęgnowanie ogrodu, odśnieżanie, ustawiczne drobne naprawy i remonty – tym wszystkim nie musimy się przejmować, wybierając mieszkanie. Dla wielu te czynności są jednak źródłem samorealizacji i satysfakcji – niektórzy po prostu lubią mieć wszystko zrobione samemu. Także ze względu na ilość miejsca, dużo łatwiej jest rozwijać hobby i zainteresowania w domu.

Powyższe punkty to najważniejsze sprawy, jakie należy rozważyć myśląc o zmianie miejsca zamieszkania. Oczywiście jest też wiele pomniejszych spraw, lecz po prostu nie zmieściłyby się wszystkie w tym artykule, a i tak zawsze znajdą się kolejne drobnostki, które wpadną do głowy podczas osobistych przemyśleń.

Dodaj komentarz