Jakich żarówek używać, aby oszczędzić energię elektryczną?

Jakich żarówek używać, aby oszczędzić energię elektryczną?

Tradycyjne żarówki żarnikowe i wolframowe od wielu lat nie są sprzedawane na rynkach europejskich, w tym w Polsce. Zostały one z powodzeniem zastąpione przez produkty LED i energooszczędne. Jeśli zamierzasz umieścić żarówkę na zewnątrz, sprawdź, jaki rodzaj żarówki jest najlepszy?

Żarówki energooszczędne 

Żarówki energooszczędne, a właściwie świetlówki kompaktowe CFL to rodzaj świetlówek, które zazwyczaj wyróżnia się literą „U” lub specyficznym kształtem spirali. Jest popularna, ponieważ charakteryzuje się znacznie niższym zużyciem energii (około pięć razy) niż zwykłe żarówki i dłuższą żywotnością. Generuje również mniej ciepła, więc ryzyko termicznego uszkodzenia oprawy jest niewielkie. Jednocześnie żarówki energooszczędne są przystępne cenowo – takie świetlówki można kupić już za kilka złotych! Jednak niektórzy użytkownicy zwracali uwagę na wady żarówek energooszczędnych. Po pierwsze, do ich produkcji wykorzystywana jest rtęć, która jest niebezpieczna zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Wymagają one również specjalistycznej obsługi ze względu na zawartość tego elementu. Nie można więc powiedzieć, że są przyjazne dla środowiska, mimo że oszczędzają dużo energii. Ponadto emitowane przez nie światło jest bardziej męczące dla oczu niż żarówki LED.

Żarówki LED 

W porównaniu do żarówek energooszczędnych, żarówki LED charakteryzują się mniejszym zużyciem energii elektrycznej oraz dłuższą żywotnością. Po aktywacji zużywają bardzo mało energii, ale od razu uzyskujesz pełną jasność. Żarówki LED są odporne na wstrząsy i emitują bardzo mało ciepła. Warto wspomnieć, że żarówki LED nie gasną nagle, gdy się wyczerpią, ale powoli tracą moc – dzięki temu możesz być pewien, że nie zdziwisz się, gdy w Twoim domu zapadnie ciemność. Żarówki LED mają jednak również swoje wady. Ich jasność zależy od temperatury otoczenia. Dotyczy to głównie miejsc, w których żarówki są bardziej podatne na zmiany termiczne – na przykład na werandzie. Ten typ żarówki jest również często podrabiany. Niezwykle tanie imitacje prawdopodobnie pochodzą z Chin i często są gorszej jakości.

Żarówka LED a energooszczędna – porównanie

Zakładając, że żarówki LED i żarówki energooszczędne to dwa różne zestawy produktów oświetleniowych, należy podkreślić, że w obu przypadkach można zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Rozwiązania LED są jednak bardziej wydajne, ponieważ wymagają mniej energii elektrycznej do prawidłowego działania niż żarówki tradycyjne i, jak sama nazwa wskazuje, są energooszczędne. Decydując się więc na wybór konkretnej świetlówki, sprawdź, które rozwiązania są energooszczędne pod względem zużycia energii. W większości przypadków wybór padnie na żarówki LED. Nawet po włączeniu zużywają mniej prądu, więc kupując je, będziesz mieć energooszczędne oświetlenie, nawet poza domem czy biurem.

Dodaj komentarz