Wętrza loftowe – miejsce pracy drugim domem?

Wętrza loftowe – miejsce pracy drugim domem?

Dawniej popularnym było pewne propagandowe hasło: “miejsce pracy twoim drugim domem”. Obecnie to ideologiczne zawołanie nabiera nowego, dosyć interesującego znaczenia. Na imię mu: wnętrza w stylu loft. Brzmi dosyć oryginalnie, kryje się jednak za tym dosyć dobrze ugruntowana w świecie designu idea. Warto ją poznać, planując nową aranżację domu. Czym więc są wnętrza industrialne i jak rozpoznać pasujące do nich meble loftowe?

Wnętrze na miarę potrzeb człowieka przemysłowego

W XXIw. takie miasta jak Nowy York, chmurne molochy z betonu i stali, stanęły wobec problemu mieszkaniowego. Ogromne metropolie nie miały już miejsca na nowe mieszkania, ludzi zaś powoli przybywało. Narodził się więc pomysł przekształcenia starych nieużytków fabrycznych w przyjazne dla człowieka mieszkania. Nie chodziło rzecz jasna o stworzenie squatów, a eleganckich i komfortowych miejsc do życia. Okazało się, że stare magazyny, warsztaty, czy pomieszczenia fabryczne po odpowiednim dopieszczeniu stają się specyficznie urokliwe. Odsłonięte cegły i elementy metalowe nadają takim miejscom lekko surowego charakteru, a otwarta przestrzeń potęguje wrażenie pustki. Oba te elementy są jednak plusami! Duże pomieszczenia są w rzeczy samej otwarte, gotowe do zapełnienia ich stylowymi meblami. Zaś surowy charakter ma swoje piękno, szczególnie gdy takie mieszkanie posiada również starodawna, fabryczne okna o dużej powierzchni. Mieszkanie w stylu industrialnym jest pełne miejskiego ducha, nieco retro ale specyficznie na czasie. By jednak dopełnić ich charakteru potrzebne są meble loftowe.

Meble industrialne. Prostota i funkcjonalność

Gdy wybiera się sofę, stolik czy półkę dobór często dokonywany jest na podstawie ich designu. To zrozumiałe, chociaż jako przedmioty użytkowe, meble powinny być rozpatrywane również pod kątem przydatności. Meble loftowe wolne są od tego typu dylematów. Praktyczność to element stylu industrialnego. Proste kąty, metal i drewno. Tak właśnie wyglądają meble loftowe. Dobrze dobrane idealnie wpasują się w cztery ceglane ściany, oświetlone bańkami lamp żarowych. Wcale nie muszą być przy tym zimne ani nieprzystępne. Delikatne nawiązanie do epoki przemysłowej nada im ciekawego sznytu retro, który łatwo znajduje miejsce w sercu każdego. Kolejnym atutem jaki mają meble loftowe jest ich specyficzna właściwość dostosowania do innych wnętrz. Jeżeli aranżacja miałaby być bardziej nowoczesny, nic nie stoi na przeszkodzie aby znalazły się i w takim pomieszczeniu. Epoka industrialna widać jeszcze nie minęła

Dodaj komentarz