Niedroga nieruchomość. Czy jest warta zakupu?

Niedroga nieruchomość. Czy jest warta zakupu?

Zakup niedrogiej nieruchomości dla wielu osób wydaje się czymś niemożliwym. Gdy pobieżnie spojrzymy na ogłoszenia o sprzedaży domów, szybko dojdziemy do wniosku, że – bez względu na lokalizacje nieruchomości – ceny domów czy mieszkań z reguły zaczynają się od kilkuset tysięcy złotych. Czy wszystkie nieruchomości są aż tak drogie? Oczywiście nie. Na rynku nieruchomości znajdziemy szereg takich, których ceny są śmiesznie niskie. Wystarczy poszukać dokładniej, nie koncentrując się na promowanych w Internecie ogłoszeniach. Szukając w Internecie domu do kupienia i ustawiając odpowiednie filtrowanie ogłoszeń – między innymi – zaznaczając maksymalną cenę, jaką chcemy zapłacić za dom, szybko znajdziemy szereg domów do kupienia nawet za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czy warto decydować się na zakup takich nieruchomości?

Cena nieruchomości często ma związek z lokalizacją

Tanie nieruchomości bardzo często zlokalizowane są na wsiach i w mniej atrakcyjnych częściach miast. Dla osób, które chcą mieszkać na swoim i nie chcą lub nie mogą wydać na własną nieruchomość zbyt dużych pieniędzy, najczęściej nie ma to jednak większego znaczenia. Analizując temat, warto jednak zastanowić się, czy dana lokalizacja domu będzie dużym problemem czy też nie. Jeśli jest to dom położony nawet kilkanaście kilometrów od miasta, trzeba brać pod uwagę koszty dojazdów z niego – na przykład – do pracy. Problemem w tej sytuacji może też być środek transportu. W mniejszych wsiach nie ma sensownej komunikacji publicznej, aby gdzieś dojechać, konieczne jest posiadanie samochodu lub motocykla. Jeśli rodzina składa się z wielu osób, jeden samochód może nie wystarczyć. W zasadzie każda dorosła osoba powinna mieć swój, by bezproblemowo i o każdej porze wyjeżdżać z miejsca zamieszkania i do niego powracać. To oczywiście generuje koszty. Nie tylko paliwa, ale i zakupu pojazdu, jego ubezpieczenia. Pojawią się także koszty ewentualnych napraw. Nie bez znaczenia jest też w tym momencie sposób spędzania wolnego czasu. Przy domu położonym na uboczu może to okazać się dużym problemem. W okolicy na pewno nie będzie jakichś restauracji, kin, czy nawet ścieżek rowerowych. Chcąc spędzić wolny czas w jakiś atrakcyjny sposób, trzeba będzie jechać do miasta, a to generuje koszty i zajmuje czas. Zimą może też być nieco kłopotliwe. Jeśli dom nie ma ogrzewania, które może pracować, gdy domowników nie ma w domu, każdy wyjazd z domu będzie powodował, że dom pozostanie na wiele godzin nieogrzewany i po powrocie do niego, może być w środku zwyczajnie zimno. To zaś będzie wiązać się z problemem szybkiego ogrzania domu, na co trzeba będzie poświęcić czas i nieco wysiłku.

Minusem takich niedrogich nieruchomości bardzo często jest także stan techniczny. Niestety bardzo często wyjątkowo zły.

Tanie nieruchomości często wymagają remontu

Tanie nieruchomości to najczęściej nieruchomości do remontu. Warto mieć to na uwadze i zdać sobie sprawę z tego, że taki remont będzie kosztować. W ekstremalnych sytuacjach koszt remontu może wynieść nawet ponad sto tysięcy złotych, a po remoncie i tak nieruchomość pozostanie starym, wyremontowanym miejscem. Niekiedy remont jest wręcz nieopłacalny. O wiele korzystniej jest zburzyć daną nieruchomość i wybudować nową. Zawsze więc hasło ” dom do remontu” powinno zwiększyć naszą czujność. Oczywiście w wielu przypadkach możliwy jest remont i zamieszkiwanie w nieruchomości. Jeśli więc dom jest tani, a jego stan pozwala na zamieszkanie i wykonywanie prac remontowych etapami, warto taki dom zakupić. Jeśli zaś jest to ruina, która wymaga na początek dużego remontu, który będzie trwać, sensowniej jest poszukać innego domu. Nieruchomości w lepszym stanie.

Podsumowując

Szukając taniej nieruchomości do kupienia, trzeba bardzo wielką uwagę przywiązać do oględzin nieruchomości. Jeśli nie znamy się na budownictwie, nie mamy pojęcia o kosztach remontu i cenach materiałów budowlanych, do oględzin nieruchomości warto przystąpić z kimś, kto się na tym zna i fachowym okiem spojrzy na daną nieruchomość i choć wstępnie określi zakres prac a także ich koszt. Bardzo ważna jest też lokalizacja. Nie powinna utrudniać codziennego życia w takim miejscu.

Zakup taniego domu wydaje się korzystnym rozwiązaniem. Nie wydajemy na nieruchomość zbyt wiele, a możemy z niej korzystać. Jeśli jednak stan nieruchomości jest zbyt kiepski, nieruchomość stanie się skarbonką bez dna. Miejscem, gdzie konieczne będą duże wydatki. Rozważając zakup taniej nieruchomości, zawsze więc warto przeanalizować wszystkie za i przeciw i decydować się na zakup tylko wtedy, gdy cena nieruchomości jest atrakcyjna, lokalizacja akceptowalna, a stan nieruchomości na tyle dobry, że remont nie będzie negatywnym zaskoczeniem i powodem dużych wydatków.

Dodaj komentarz