Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem?

Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem?

Sytuacje prawne nieruchomości bywają naprawdę różnorodne, co niekoniecznie wpływa na ich codzienne użytkowanie, ale może mieć duże znaczenie w przypadku chęci spieniężenia domu lub mieszkania. Niektórzy decydują się na sprzedaż nieruchomości na własną rękę, inni korzystają w trakcie tego procesu ze wsparcia wyspecjalizowanych agencji.

Jako przykład można podać Nskup.pl – nieruchomość sprzedaj i kup. Ta druga opcja pozwala zaoszczędzić sporo czasu i unikać niepotrzebnych błędów oraz stresu związanego z poszukiwaniem idealnego kupca. Tak czy inaczej, kiedy już zdecydujemy się na sprzedaż, w pierwszej kolejności warto dowiedzieć się nieco więcej o tym, jak będzie ona wyglądać pod kątem prawnym przy danym statusie nieruchomości. W tym materiale omówimy konkretnie zagadnienie sprzedaży mieszkania z lokatorem.

Czy można sprzedać mieszkanie z lokatorem i jak to zrobić?

Sprzedaż mieszkania z lokatorem jest jak najbardziej legalna, o ile mówimy tu o lokatorze o charakterze np. wynajmującego, a nie na przykład drugiego właściciela (nikt nie może bowiem przenieść na drugą osobę więcej praw, niż sam posiada – nie mając pełnej, wyłącznej własności nieruchomości, można co najwyżej sprzedać swoją część). Dla kupującego obecność lokatora może jednak być istotną wadą, obniżającą wartość nieruchomości. Sporo tu jednak zależy od okoliczności.

Jeśli na przykład w sprzedawanym mieszkaniu lokator przebywa legalnie, na podstawie umowy najmu, to umowa ta nie wygasa automatycznie wraz ze sprzedażą nieruchomości. Zamiast tego kupujący wchodzi we wszystkie prawa i obowiązki dotychczasowego właściciela, a ma więc prawo do pobierania umownych opłat za mieszkanie, ale musi pozwolić najemcy na korzystanie z niego na określonych warunkach.

To, w jaki sposób będzie można potencjalnie doprowadzić do opuszczenia przez takiego lokatora mieszkania, zależy od typu umowy (na czas nieokreślony, określony) i jej zapisów. W niektórych umowach najmu sprzedaż nieruchomości jest jasno wskazana jako podstawa do wypowiedzenia zobowiązania – wtedy sprawa jest bardzo prosta. W przypadku umów na czas określony prostym sposobem na rozwiązanie problemu jest po prostu odczekanie, aż upłynie wskazany okres i niezdecydowanie się na przedłużenie umowy.

Jak pozbyć się niechcianego lokatora?

Co w sytuacji, gdy mamy do czynienia nie z legalnym najemcą, a tzw. dzikim lokatorem (np. krewnym sprzedającego, który nie zgadza się na opuszczanie lokalu)? Takie mieszkanie też można sprzedać, ale pojawia się pytanie, kto będzie nim zainteresowany.

W razie, gdyby udało się doprowadzić do sprzedaży, kupujący będzie mógł doprowadzić do opuszczenia lokalu przez lokatora poprzez wniosek o eksmisję, natomiast jest to czasochłonny i problematyczny proces.

Dodaj komentarz