Klimatyzacja w mieszkaniu a zużycie prądu

Klimatyzacja w mieszkaniu a zużycie prądu

Niskie ceny klimatyzatorów zachęcają wielu właścicieli domów i mieszkań. Część z nich zastanawia się jednak, ile prądu pobiera klimatyzacja. Koszt energii elektrycznej wciąż rośnie, więc zrozumiałe jest, że Polacy szukają oszczędności. Z drugiej strony upały latem stają się nie do wytrzymania, a mały wiatraczek nie zawsze przyniesie ulgę w gorący dzień. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jaki jest dzienny koszt klimatyzacji i czy opłaca się inwestować w te urządzenia.

Ile prądu zużywa klimatyzacja?

Żeby sprawdzić, czy klimatyzacja pobiera dużo prądu, warto zapoznać się z etykietą energetyczną. Sprawdzisz na niej średnie zużycie prądu na godzinę. Wartość tę musisz tylko pomnożyć przez liczbę godzin, kiedy klimatyzator będzie pracował oraz cenę prądu za 1kW. Ta ostatnia zmienna zależy oczywiście od taryfy, jednak przy naszych obliczeniach wykorzystamy średnią z 2021 roku (60 groszy za 1 kW). Ustalmy również, że klimatyzacja będzie pracowała średnio trzy godziny dziennie. Jest to również uśredniona wartość, ponieważ mogą zdarzyć się dni (zwłaszcza w sierpniowe weekendy), kiedy będzie pracowała znacznie dłużej, a w deszczowe chłodne popołudnia zapewne nie włączysz jej wcale. Dla celów obliczeń załóżmy też, że masz zamiar kupić standardowy klimatyzator o mocy chłodniczej 3,5 kW, którego maksymalny poziom energii w ciągu godziny wynosi 1,1 kW.

1,1 kW x 3 godz. x 0,60 zł

W ten sposób możesz szybko obliczyć, że opłaty za prąd po zamontowaniu klimatyzacji wzrosną o około 1,95 zł dziennie.

Czy warto inwestować w klimatyzację w mieszkaniu?

Dzienny koszt klimatyzacji jest niewielki, jednak wiele osób wciąż zastanawia się, czy to rozsądna inwestycja. Warto jednak zwrócić uwagę, że obniżanie temperatury w najgorętszych miesiącach roku to tylko jedna z funkcji klimatyzatorów. Urządzenia te oczyszczają także powietrze, dzięki temu korzystnie wpływają na samopoczucie wszystkich osób w pomieszczeniu. Nowoczesne klimatyzatory mają także funkcję grzania, dzięki czemu możesz je wykorzystywać także w okresach przejściowych.

Jak obniżyć koszty klimatyzacji?

Chociaż klimatyzacja nie pobiera dużo prądu, zrozumiałe jest, że wiele osób szuka oszczędności? Jak więc sprawić, żeby klimatyzatory pobierały jeszcze mniej energii? Przede wszystkim nie korzystaj z urządzeń, kiedy nie jest to potrzebne. Nie muszą działać cały dzień, by zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu – możesz spokojnie je wyłączyć, kiedy wychodzisz do pracy. Nie uruchamiaj klimatyzatora, jeśli masz zamiar otworzyć na jakiś czas okna – ciepłe powietrza zmiesza się z zimnym, więc klimatyzowanie pomieszczenia nie będzie miało większego sensu.

Podsumowanie

Już dawno minęły czasy, kiedy na klimatyzację w mieszkaniu mogli sobie pozwolić jedynie nieliczni. Obecnie koszt tych urządzeń znacznie się zmniejszył i możliwe jest zamontowanie łatwych w montażu klimatyzatorów typu split. Część osób zastanawia się jednak, ile prądu zużywa klimatyzacja 3,5 kW. Wszystko zależy oczywiście od aktualnej taryfy i czasu, w którym urządzenia będą pracować. Można jednak oszacować, że rachunek za prąd podwyższy się o mniej niż 2 zł dziennie.

Jesteś zainteresowany klimatyzacją w Warszawie lub w okolicach? Sprawdź: klimatyzacja Warszawa.

Dodaj komentarz