Piękne meble do łazienki

Piękne meble do łazienki

Chociaż dobre meble łazienkowe od razu są bardziej odporne na ścieranie, wodę i zmienne temperatury, to niewłaściwe ich czyszczenie może bardzo szybko je zniszczyć. Dlatego nie wystarczy kupić mebli, trzeba także o nie odpowiednio dbać, w przeciwnym razie czeka nas zakup nowych. A dobre meble łazienkowe wcale nie są tanie.

Kupując meble łazienkowe sprawdźmy, czy na pewno są wykonane z odpowiednich materiałów. Jeśli drewno to twarde, najlepiej egzotyczne, zabezpieczone lakierem, jeśli płyta MDF to pokryta akrylem albo laminatem. Meble łazienkowe muszą być odporne na wilgoć, zachlapanie, na zmienne temperatury i częste używanie. Nie wstawiajmy do łazienki zwykłej komody czy zwykłej szafki – takie meble bardzo szybko zaczną się odbarwiać, pękać i zniekształcać.

Wszelkie krople wody należy z szafek usuwać na bieżąco. Szafki nie mogą mieć długiej styczności z wodą. Podczas mycia czy ocierania z kurzu należy używać miękkiej ściereczki i odrobiny emulsji do mebli czy preparatu w sprayu. Nie wolno używać żadnych agresywnych środków chemicznych. Jeśli do mycia łazienki używać płynów z chlorem, to trzeba uważać, by nie zachlapać nimi drewna. Także wszelkie preparaty do usuwania kamienia i rdzy mogą im zaszkodzić. Unikajmy także zwymaków i szczotek. Pod ich wpływem powstają niewielkie zadrapania, które nie tylko brzydko wyglądają, ale także zdzierają warstwę ochronną nałożoną na meble i sprawiają, że wilgoć dostaje się w głąb struktury mebla.

Chociaż meble łazienkowe odporne są na działanie wody, to zawsze na bieżąco wycierajmy je, gdy są wilgotne albo zachlapane, a trudniejsze plamy usuwajmy wilgotną ściereczką i znowu wycierajmy do sucha. Nie wolno używać do czyszczenia tak popularnych środków jak płynów do mycia okien i innych produktów zawierających alkohol oraz mocznik. Nie wolno też wylewać środków czyszczących bezpośrednio na mebel.

Jeśli blat łazienkowy wykonany jest z drewna czy kamienia, sprawdźmy, jak o niego dbać. Często nie wystarczy go umyć, ale trzeba na przykład od czasu do czasu zaolejować go albo pokryć specjalnym impregnatem.