Piękny wystrój za pomocą mebli artystycznej

Piękny wystrój za pomocą mebli artystycznej

Meble artystyczne to prawdziwie dzieła sztuki, które można wykonać własnoręcznie! Masz w domu zniszczoną szafę, rozpadający się kredens albo porysowany stolik? Twoja meblościanka nie pasuje to nowej aranżacji salonu? Chcesz odświeżyć wygląd starej komody? Nic prostszego – wystarczy, że zakasasz rękawy i weźmiesz się do pracy. Stworzenie własnych mebli artystycznych to prawdziwa frajda.

Meble artystyczne można tworzyć na wiele sposobów, najłatwiejszym z nich jest wykonanie własnoręcznych rysunków na specjalnie przygotowanej do tego powierzchni. Na początek należy usunąć stary lakier, jakim pokryty jest drewniany mebel. Następnie wypełnić okleiną lub klejem wszystkie rysy i ubytki, które można znaleźć na jego powierzchni. Ostatnim etapem przygotowań jest wygładzenie tej powierzchni papierem ściernym (zawsze w kierunku, w którym biegną słoje), później można już spokojnie zaczynać tworzyć rozmyślne arcydzieła, które udekoruje np. wnętrze sypialni.

Niestety nie wszyscy są obdarzeni talentem malarskim, dlatego istnieje wiele innych technik upiększania starych i zniszczonych mebli. Meble można oklejać, wycinać w nich różne kształty, można łączyć stare powierzchnie z nowoczesnymi materiałami, można zdecydować się na pokrycie danej powierzchni farbą lub obciągnięcie jej materiałem. Każdy pomysł jest tu dobry, a im bardziej oryginalny, tym lepiej.

Jeśli samemu nie mamy pomysłu, w jaki sposób upiększyć dany mebel, możemy powierzyć to zadanie profesjonaliście. Coraz częściej na polskim rynku można znaleźć artystów, którzy za odpowiednią opłatą zgodzą się przemienić np. stary stół i krzesła w prawdziwe dzieło sztuki. Istnieją nawet całe firmy zajmujące się tego typu działalnością – wystarczy tylko dobrze poszukać.

Meble artystyczne świetnie pasują do wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym, czyli takich, które przywodzą na myśl swojskość prowincji. Dobrze odnajdują się również w otoczeniu nowoczesnych mebli, które często szokują swą formą i kształtem.

Podczas odnawiania mebli liczy się przede wszystkim pomysłowość, można np. łączyć tu z pozoru niepasujące do siebie materiały. Niezwykle ciekawe przedmioty można stworzyć łącząc drewno z metalem, choć aby ten drugi materiał poddać artystycznej obróbce, trzeba posiadać odpowiedni sprzęt i kwalifikacje – dla laików jest to wręcz nieosiągalne (a nawet niebezpieczne). Prawdziwe metalowe meble – cuda tworzą kowale-artyści na co dzień zajmujący się tym rodzajem twórczości. Ich dzieła są często sprzedawane na aukcjach internetowych, gdzie osiągają horrendalne sumy.