Jak oszczędzać prąd w domu

Jak oszczędzać prąd w domu

Z roku na rok Polacy zużywają coraz więcej prądu. Wpływ na to ma duża dostępność do różnorodnych sprzętów elektronicznych i to, że coraz częściej możemy sobie na nie pozwolić. Przekłada się to niestety na coraz większe rachunki za prąd. Dodatkowo ceny energii stale rosną, a dostawcy prądu zapowiadają tylko same podwyżki. Za kilka lat rachunki za prąd dla wielu z nas mogą być naprawdę wysokie. Jeśli nie chcesz przepłacać, to zobacz jak oszczędzać prąd w domu i czy można też na nim trochę zaoszczędzić.

Wybieraj sprzęt energooszczędny

To, że coraz częściej możemy pozwolić sobie na nowy sprzęt elektroniczny, jest bardzo dobrym znakiem. Komfort życia Polaków pomału wzrasta i każda przeciętna rodzina może pozwolić już sobie na udogodnienia takie jak kilkunastocalowy, płaski telewizor czy najnowsza pralka z funkcją suszenia. Musisz jednak wiedzieć, że takie sprzęty pochłaniają bardzo dużo prądu i to właśnie w głównej mierze przez nie mogą wzrosnąć Twoje rachunki.

Nie oznacza to jednak, że masz całkowicie rezygnować z tych udogodnień. Wystarczy, że podczas zakupów będziesz wybierać sprzęt energooszczędny z wysoką klasą energetyczną. Sprzęt, który zużywa mniej energii, będzie oznaczony symbolem A++. Im dalsza litera w alfabecie tym sprzęt potrzebuje więcej prądu. Dzięki świadomemu wybieraniu sprzętu możesz zmniejszyć zużycie prądu w swoim domu nawet o kilkanaście procent.

Zmień żarówki

Zastąp stare żarówki w swoim domu na te nowocześniejsze i energooszczędne. Tradycyjne żarówki potrzebują dużo energii, która tylko w niewielkim stopniu zmienia się w światło. Jest to marnowanie energii elektrycznej, które przekłada się na wyższe rachunki za prąd. O wiele lepsze będą energooszczędne żarówki, które nie potrzebują aż tyle energii. Zamontuj je w miejscach, w których potrzebujesz światła przez dłuższy czas np. w salonie i kuchni.

Postaw na panele fotowoltaiczne

Jeśli mieszkasz w domu i Twoje comiesięczne rachunki za prąd przekraczają 100 zł, to powinieneś pomyśleć o panelach słonecznych. Fotowoltaika dla domu nie zmniejszy zużycia prądu, ale pozwoli na wytwarzanie własnej energii elektrycznej, którą można zasilać urządzenia w domu. Dzięki temu znacząco możemy zaoszczędzić na prądzie i uniezależnić się od dostawców prądu. Ceny energii elektrycznej stale będą rosnąć, dlatego jest to inwestycja w przyszłość, która pozwoli nam zaoszczędzić duże sumy pieniędzy.

Fotowoltaika dla domu zwraca się po kilku latach, po tym czasie będziemy mogli się cieszyć praktycznie darmowym prądem, który zasila dom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.